Sokolovská uhelná bude propouštět a rozdávat odstupné

Sokolovská uhelná je nejmenším českým těžařem hnědého uhlí. Foto: wikipedia.org Ben Skála

Sokolovská uhelná bude letos propouštět víc než v minulých letech. I když přesný počet lidí, kteří budou muset společnost opustit, zatím není znám, předpokládá předseda odborů Jan Smolka, že jich bude víc než v nedávné minulosti.

Těžařská společnost v závěru loňského roku oznámila, že začne s plánovaným útlumem těžby. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. S tím souvisí i odchod zhruba tisícovky zaměstnanců, uvedl deník MF Dnes.

Čtěte také:
Krušné horory míří k sousedům
Motorkáři ze šachty přijeli pobavit hendikepované

„V posledních letech odcházelo vždy kolem stovky zaměstnanců ročně,“ naznačil Smolka. V předchozích letech se dařilo snižovat počty převážně přirozeným způsobem. „To znamená odchody do důchodu a podobně,“ dodal.

Zaměstnance v důchodovém či těsně předdůchodovém věku chce vedení společnosti v souvislosti se snižováním stavů oslovit i v letošním roce. „A pak také ty, kteří z rodinných či jiných důvodů budou chtít společnost opustit,“ podotkl šéf odborářů společnosti.

Na podobné případy pamatuje i kolektivní smlouva pro letošní rok. „V ní je zakotveno slušné odstupné pro ty, kteří budou muset naše řady opustit,“ konstatoval Smolka.

Šéf odborů nepředpokládá, že by snižování stavů měly doprovázet výrazné problémy. „Ty by mohly nastat v okamžiku, kdy by se ukázalo, že snižování stavů bude muset být radikálnější, než předpokládaly původní odhady. Pak by se mohlo stát, že úbytek zaměstnanců společnost ponese těžce,“ naznačil Smolka.

Sokolovská uhelná už má podepsanou kolektivní smlouvu pro letošní rok. Vedle zachování všech benefitů z roku 2019 počítá se zvyšováním průměrné mzdy o 2,75 procenta. „To znamená, že průměrná mzda se zvýší o tisíc korun. V roce 2020 by tak měla činit 37 329 korun,“ dodal Smolka.

Mohlo by vás zajímat:
Jezero Medard bude patřit mezi západočeské unikáty
Jezero Most bude rájem pro rybáře
Z lomu je třetí největší jezero v ČR