Doba čtení:1 m, 44 s
Bytové domy se nacházejí nad kinem Alfa a v Divadelní ulici. Foto: sokolov.cz

Částečně vybydlené bytové domy nad kinem Alfa v Sokolově koupila Sokolovská uhelná. Nenaplnily se tak obavy města, že by domy v dříve problematické lokalitě mohli využít spekulanti k obchodu s chudobou.

O koupi 200 bytových jednotek v posledních letech město kvůli těmto obavám opakovaně usilovalo, zastupitelé ale nákup nemovitostí vždy odmítli. Nyní chce Sokolov na rozvoji lokality s novým vlastníkem spolupracovat, řekl novinářům starosta města Jan Picka (ČSSD).

Čtěte také:
BMW bude zkoušet auta na výsypce dolu
Sokolovská uhelná uklidnila starosty

Já jsem se telefonicky spojil s vedením Sokolovské uhelné. Nejenom proto, abych samozřejmě i poděkoval, protože nám opravdu spadl velký kámen ze srdce, že víme, že se tato oblast nestane místem pro nájezdy obchodníků s chudobou. Ale samozřejmě také abych zopakoval nabídku města, že bychom se Sokolovskou uhelnou rádi spolupracovali na dalším využití této oblasti,“ řekl Picka. Město ustanoví pracovní skupinu, které o dalším využití objektů bude s firmou jednat.

Podle informací ČTK Sokolovská uhelná domy koupila za 30 milionů korun. Firma libereckého podnikatele Alexandra Kendika s dalším vlastníkem městu byty nabízela za 36 milionů korun, později za 34 milionů. Zastupitelé ale částku považovali za příliš vysokou a nabídku odmítli. Naposledy v dubnu letošního roku odmítli také nabídku koupit objekty společně s pražským investorem, přičemž každá ze stran měla zaplatit 15 milionů korun.

Bytové domy nad kinem Alfa a v Divadelní ulici prodalo město libereckému podnikateli v roce 2001 za deset milionů. Byty obývala převážně romská komunita, velká část nájemníků dlužila na nájemném. Kendik část domů zrekonstruoval, kvůli zdravotním problémům se o ně ale přestal starat. O jejich odkoupení zpět Sokolov intenzivně jednal od roku 2016. Město chtělo především zamezit tomu, aby byty sloužily k provozování obchodu s chudobou, při němž pronajímatelé inkasují za přemrštěné nájmy pro chudé lidi dávky vyplácené státem. Už nyní je to v regionu rozšířený problém.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj