Doba čtení:1 m, 14 s
Sokolovská uhelná letos vybuduje ochranný val obce Lomnice. Foto: wikipedia.org Lubor Ferenc

Společnost Sokolovská uhelná pokračuje na Sokolovsku v investicích do protihlukových opatření. Letos chce například vybudovat ochranný val u obce Lomnice, který má přispět ke snížení hlukové i prachové zátěže. Zahájení investic za deset milionů korun je plánováno na jaro, s dokončením se počítá koncem letošního roku.

„Hlavní část investice bude v letošním roce tvořit druhá etapa výstavby ochranného valu obce Lomnice. Skládat se bude ze dvou samostatných valů v souhrnné délce 650 metrů a mocnosti deseti metrů,” řekl člen představenstva Sokolovské uhelné Pavel Francisko.

Čtěte také:
Majitel Sokolovské uhelné Štěpánek zemřel
Zemřel další bývalý spolumajitel Sokolovské uhelné

K dalším krokům bude patřit výměna válečků na jednom z dálkových pasových dopravníků, což by rovněž mělo přispět ke snížení hluku. „Rozsáhlou výměnu čeká i dopravník sousedního technologického celku TC2/1, kde počítáme s instalací protihlukových válečků, a to včetně instalace tlumících prvků,“ uvedl Francisko.

Obyvatelé obcí v těsném sousedství dolů si v minulosti opakovaně stěžovali na nepříjemný hluk a prach z těžby. V té souvislosti již firma v minulých letech vybudovala například odhlučňovací bariéry v okolí Šenvertu nebo nechala poblíž Lomnice odhlučnit pasové stanice. Celkově do snížení hlučností a zlepšení životního prostředí v bezprostřední blízkosti dolového území investovala společnost téměř 30 milionů korun.

S dalšími investicemi v řádu milionů korun počítá firma i v příštím roce. V oblasti postupu těžby budou odborníci nadále měřit hluk i prašnost.