Solárníci se bouří. Chtějí větší podporu

Solární elektrárny tvoří zhruba desetinu z celkového počtu zelených zdrojů čerpajících podporu. Čerpají ale většinu z celkového objemu veřejné podpory. Ilustrační foto: pixabay.com

Návrh novely zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE) vyvolal pozdvižení. Solární lobbisté se bouří kvůli nezařazení velkých solárních systémů do plánovaných aukcí. Překladatel, kterým je Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), novelu hájí.

Řada asociací včetně Svazu Průmyslu ČR, Svazu moderní energetiky nebo Solární asociace kritizují to, že MPO v novele nezařadila do plánovaných energetických aukcí velké solární zdroje. „Centrální bod naši kritiky je, že zákon nemá definovat, jaké zdroje se mají objevit v aukci, a které ne. Konkrétní podoby samotných aukcí stejně poté bude definovat vláda,” řekl šéf Solární asociace Jan Krčmář.

Čtěte také:
Energetické aukce budou bez solárních parků
Stát si posvítí na soláry

MPO navrhuje, aby v energetických aukcích soutěžili výrobci energií z obnovitelných zdrojů o výši provozní podpory. Myšlenkou je to, že stát si určí, kolik chce mít například větrných elektráren, a výrobci budou v aukci soutěžit o to, kdo dokáže dodat do sítě daný objem elektřiny s nejnižší veřejnou podporou. Velké solární zdroje však chybí.

V poslední době se objevují články, že během několika let bude fotovoltaika úplně konkurenceschopná. Na druhou stranu jednotliví zástupci asociací říkají – dejte nám provozní podporu. To jde přece proti sobě,” řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu René Neděla. To však Krčmář rozporuje. „Máme od bank signály, že by tím pádem na tyto projekty dávaly obtížně financování. Projekty by pak mohly skončit v šuplíku,” dodal. Podle Neděly bude materiál nyní projednán Legislativní radou vlády, následně ho dostane k schválení vláda.

Spor se vede také o míru tzv. překompenzace podpory. Resort už dříve uvedl, že překompenzace podpory může a mohla vzniknout především na základě kumulace podpory takzvané zelené elektřiny s jinou provozní nebo investiční podporou nebo nadhodnocením některé z položek výrobních nákladů, které jsou při výpočtu výše podpory zelené elektřiny zohledňovány. Po Česku ji požaduje Evropská komise v rámci uděleného souhlasu s podporou těchto zdrojů, takzvané notifikace.

Princip ověření přiměřenosti podpory je založen na vyhodnocování výnosnosti u projektů POZE uvedených do provozu mezi roky 2006 až 2015, a to vždy po deseti letech provozu. Předmětem kontrol je posouzení takzvaného vnitřního výnosového procenta (IRR), přičemž při překročení zákonem stanovené meze bude výrobna považována za pobírající nadměrnou podporu, která se zakazuje. Dokument uvádí, že kontrola se má celkem týkat asi 2700 větších zdrojů, z toho asi 1400 budou fotovoltaiky. Podle dřívějších informací tvoří tyto zdroje zhruba desetinu z celkového počtu zelených zdrojů čerpajících podporu. Tento omezený počet zdrojů však čerpá převážnou většinu vyplacené podpory zdrojům POZE.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu