Doba čtení:2 m, 34 s

„Kvůli závislosti na tzv. základním zatížení a nedostatku flexibility čistého systému se spaluje uhlí s vysokými emisemi – a čistou, levnou solární energií se plýtvá,“ žalují evropští solárníci v dopisu do Bruselu (zde).

Jako by majitelé fotovoltaických elektráren vydělávali málo. Jenže chtějí ještě víc. Vadí jim, že v případech, kdy je výroba elektřiny ze slunce tak velká, že pro ni není odběr, odpojují je správci od sítí. Nebo, že je cena elektřiny záporná.

Stupňují proto svůj tlak proti klasické energetice bez ohledu na to, že jejich zdroje nedokážou nabídnout to samé. Na rozdíl od klasických zdrojů nedokáží totiž dodávat elektřinu nepřetržitě. Jenže to je alfou a omegou fungování Evropy.

Majitelé velkých fotovoltaik a větrných parků zjevně přišli na to, jak tento zásadní a v nejbližších dekádách zřejmě neodstranitelný problém občasných zdrojů energie (OZE) odstranit ze hry. Jednoduše budou dál u zelených politiků ignorujících prostá fakta dál prosazovat další a další opatření deformují fyzikální realitu. Protože útok na „závislost na základním zatížení“ je přesně takovým krokem.

OZE zvyšují náklady na distribuční sítě

Základní zatížení, jak termín napovídá, je předpokládaný stálý odběr elektřiny. Ten, kdo na něj útočí – a tvrzení o závislosti nic jiného není – s největší pravděpodobností volá po jeho regulaci. V podstatě to znamená, že chce omezovat poptávku po elektřině.

Dosud energetici varovali před tím, že pokud bude EU pokračovat ve zbrklém přechodu na OZE, bude k takovému omezování docházet v noci a za bezvětří. A v zimě, kdy se oba tyto faktory často spojují. Tehdy OZE nedodávají do sítě prakticky nic. Jenže dopis 17organizací „zabývajícími se OZE“ otevírá pro takovou regulaci nový prostor. Tentokrát uprostřed léta, kdy fotovoltaika dodává nejvíc z celého roku.

A důvod? Nyní nikoli klima, ale „ohrožení investic do nových fotovoltaik“. Čili ano, jde jen o peníze.

Jenže dopis solárníků eurokomisařce pro energetiku Kadri Simsonové současně ukazuje i jinou věc. Není momentálně už OZE víc, než dost? Zjevně už jejich množství současné sítě nejsou v létě schopné absorbovat. „Západní energetičtí experti už roky varují, že překročí-li kapacita občasných zdrojů energie (OZE) 10 % energetického mixu země, nastává kanibalizace zdrojů. Přesně na to si nyní vlastně stěžují evropští solární lobbisté včetně tuzemských,“ připomíná v té souvislosti mluvčí think-tanku Realistická energetika a ekologie (zde) Milan Smutný. A v zimě nám tyto zdroje stejně dokáží zajistit dostatek elektřiny, ani kdybych jich byl desetinásobek.

Vědecká studie: Spalování uhlí chrání planetu před ohříváním

Udržovat v záloze uhelné či plynové elektrárny je drahé, jednodušší a lacinější je odpojit fotovoltaiku. Taková je ekonomická logika. I přesto, že je již zásadně pokřivená unijními zelenými dotacemi. Chlapci a děvčata ze solárních firem si však přejí vyšší a navíc garantované zisky. A je jim úplně jedno, že na regulaci základního zatížení doplatíme všichni.

„Požadavek řádně spravovaného státu na každého producenta elektřiny by měl být totožný: musí nést odpovědnost za odchylku produkce, svou produkci bude obchodovat jako ostatní na burze, zajistí stabilitu sítě poskytováním regulační energie a bude energii dodávat v režimu 24/7. Pokud toho nejsou schopny, jsou nadbytečným, okrajovým zdrojem,“ zdůrazňuje Smutný.

Nejnovější nápad evropských solárníků je hodný jediné věci. Naprostého zavržení.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa