Doba čtení:1 m, 50 s
Komisařka pro energetiku Kadri Simsonová ještě v březnu prohlašovala, že poplatek ohrožuje evropskou solidaritu a poškozuje snahy o snížení závislosti na ruském plynu. Žádný zásadní krok ve prospěch poškozených zemí však Evropská komise neučinila. Foto: ec.europa.eu

Spory o poplatky za tranzit LNG mezi Německem a dalšími zeměmi včetně Česka nekončí, naopak budou dále eskalovat. Od července se totiž německý poplatek za tranzit plynu zvýší o dalších 34 procent, tedy ze současných 1,86 eura na 2,50 eur za megawatthodinu plynu, oznámil operátor trhu Trading Hub Europe (THE).

Německo má vybudované největší skladovací kapacity na zemní plyn v Evropě. Během energetické krize po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 nakoupilo do zásoby miliardy kubických metrů neruského plynu. Poplatek za tranzit byl navržen tak, aby pomohl financovat černou díru v rozpočtu, kterou způsobil nákup tehdy drahého plynu ve výši deset miliard eur. Země však poplatek od jeho zavedení v říjnu 2022 více než ztrojnásobila, napsal server idnes.cz.

Berlín trvá na tom, že hraje podle pravidel a že poplatek nikoho nediskriminuje. Přitom opakovaně argumentuje tím, že země EU těžily z toho, že Německo rychle naplnilo své obrovské zásoby plynu, čímž rozhodujícím způsobem v době krize přispělo k evropské bezpečnosti dodávek a stabilizaci cen.

Expert: LNG má větší dopad na klima než uhlí

Když se však tranzitní přirážka zvýšila na 1,86 eura za megawatthodinu plynu, východní sousedé Německa – Rakousko, Česko, Slovensko i Maďarsko – poslali do Bruselu stížnost. Ještě na březnovém setkání ministrů energetiky vyzvaly země V4 a Rakousko Evropskou komisi, aby proti Německu podnikla právní kroky. Hlavním argumentem bylo, že poplatek ohrožuje evropský trh s plynem, má negativní důsledky na energetickou bezpečnost i spotřebitele, hospodářskou konkurenceschopnost a soudržnost v rámci EU.

Komisařka pro energetiku Kadri Simsonová ještě v březnu prohlašovala, že poplatek ohrožuje evropskou solidaritu a poškozuje snahy o snížení závislosti na ruském plynu. Tranzitní přirážku následně zkoumal regulátor energetického trhu ACER a konstatoval, že v některých zemích vedla ke zdražení plynu a neměla by se uplatňovat na přeshraniční obchod. Žádný zásadní krok ve prospěch poškozených zemí však Evropská komise neučinila. Nyní má přijít další zvýšení poplatku, což nepochybně vyvolá nové kontroverze.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa