Doba čtení:58 s
Aktivisté byli obviněni z poškození cizí věci a poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Foto: Sev.en Energy

Okresní soud v Pardubicích dnes začne projednávat případ pěti aktivistů organizace Greenpeace. Jsou obžalováni z poškození chladicí věže elektrárny ve Chvaleticích v roce 2016 a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení.

Aktivisté odmítli dohodu o vině a trestu, i když uznali, že při protestu nechtěně způsobili škodu na zařízení. Nesouhlasí ale s tím, že elektrárně způsobili poruchu, elektrárna byla v době protestu uzavřená, uvedl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

Čtěte také:
Elektrárna Chvaletice má nejnižší emise SO2 v historii
Soláry v areálu Chvaletic ekonomicky nevycházejí

Aktivisté ekologické organizace v říjnu 2016 obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení k prodloužení jejího provozu. Za pomoci horolezecké techniky na věž slanili a navrtali do její opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Pět z nich bylo obviněno z poškození cizí věci a poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení.

Podle mediálního zástupce elektrárny Petra Duška aktivisté uhradili škodu ve výši téměř 560 000 korun. Jednání je naplánované také na 27. a 28. ledna.