Soukromý investor se pro OKD asi nenajde

Petr Paukner. Foto: Carbounion Bohemia

Podle Pauknera je jedno, jestli OKD převezme Prisko, nebo Diamo. Foto: Carbounion Bohemia

Podle miliardáře Petra Pauknera, který loni spolu s podnikateli Petrem Otavou a Martinem Ulčákem nabídl státu, že budou OKD provozovat, se soukromého investora, který koupí černouhelnou společnost OKD a zároveň uhradí náklady spojené s postupným útlumem těžby, najít nepodaří. 

Vedení OKD hledá strategického investora, který by zajistil další provoz dolů a také jejich postupný útlum. Podle informací z konce roku projevilo o OKD zájem kolem deseti potenciálních investorů z Česka i zahraničí. Model, při kterém by investor měl zaplatit i útlum těžby je ale podle Pauknera nerentabilní. „Počítali jsme si to ze všech stran, a nevychází nám to. To říkám zcela otevřeně,“ uvedl.

Čtěte také:
Chce Babiš převzít vliv nad OKD?
Odboráři prosazují převzetí OKD státem

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) v pondělí řekl, že předloží vládě návrh jak spravovat OKD v případě, že se investor do konce února neobjeví. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) minulý týden řekl, že vládě navrhne, aby OKD za korunu koupil státní podnik Diamo. Babiš chtěl podle něj konkurovat tomuto návrhu a svěřit OKD státnímu podniku Prisko, kde vykonává akcionářská práva ministerstvo financí. Akcionářská práva v Diamu vykonává ministerstvo průmyslu. Stát loni prostřednictvím Priska půjčil OKD 700 milionů korun.

Varianta převzetí OKD státem je podle Pauknera dobrá. „Z mého pohledu je úplně jedno, jestli to bude Prisko, nebo Diamo. To je věc, kterou si musí rozhodnout pánové ve vládě,“ dodal.

Analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak řekl, že rozepře Mládka a Babiše je pochopitelná vzhledem k tomu, že se jedná o významný podnik, kde se potkává hned několik zájmových skupin. Státní podniky by podle něj měly přijít na řadu až po nabídkách soukromých investorů. „Provozní efektivita státních podniků je typicky nižší,“ podotkl.

Tomčiak doplnil, že investorů se zájmem o firmu může být hned několik. „A to zejména těžební firmy, ale také významní odběratelé uhlí,“ uvedl. Investice podle něj může být rentabilní, pokud se cena uhlí udrží na současné zvýšené úrovni a OKD zavře nejméně ziskové doly. „Poptávka po uhlí je stále relativně vysoká a OKD je schopna ziskově těžit dalších 15 let,“ dodal.

Tendru na odkup OKD se v současnosti neúčastní skupina Arca Capital slovenského finačníka Pavola Krúpy, která dříve projevovala o podnik zájem. Krúpa řekl, že důvodem je povinnost dodržení podmínek smlouvy o mlčenlivosti, která by Arcu diskvalifikovala z dalších aktivit, které kolem OKD činí.

Členy představenstva a dozorčí rady firmy dříve Krúpa mimo jiné vyzval, aby získali od bývalých majitelů OKD zpět nadměrnou výši vyplacené dividendy. V polovině prosince pak Arca Capital podala na Národní centrálu proti organizovanému zločinu podnět k obstavení veškerého majetku podnikatele Zdeňka Bakaly, který byl dříve prostřednictvím dalších firem majitelem OKD. Podle Arcy se Bakala podílel na vyvedení desítek miliard korun z černouhelné společnosti.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme
Další krok k těžbě ve vesmíru