Kdysi to bývala na průmyslovém severu Čech naprosto běžná profese. Dnes jsou soustružníci „nedostatkové zboží“ a mladí se do této profese příliš nehrnou. Již brzy by se to mohlo změnit. Alespoň to tvrdí soustružníci ze strojní údržby Vršanské uhelné.
„My jsme soustružníci zaměření na poruchy na zařízeních těžební technologie. Naším úkolem je odstraňovat závady co nejrychleji, poruchy většího rozsahu řeší externí firmy,“ vysvětlil Jiří Vitula, jeden ze dvou soustružníků strojní údržby. V minulosti byla na šachtě velká obrobna, kde pracovala více než desítka lidí. V současné době oba soustružníci zajišťují jen nezbytné opravy. Jejich práce závisí na poruchové službě, která v terénu zjišťuje rozsah závad na technologiích a vyhodnotí, zda je potřeba zadat výrobu celého nového dílu, nebo jestli zvládne opravu dvojice soustružníků z údržby. „V podstatě děláme úplně všechno. Našima rukama projdou části velkostrojů i další těžební technologie, ale i válečky z pásových dopravníků nebo třeba součásti z nakládacího zásobníku podle potřeby jednotlivých provozních úseků,“ připomněl Vitula.
Čtěte také:
V Chvaleticích dokončují modernizaci
Skupina Czech Coal se rozrostla
Ve dne i v noci
V běžném pracovním dni se v soustružně zjišťují po ranním raportu závady na strojích z předešlé směny. Strojní údržba má i vlastního technologa, který jednotlivé závady zpracuje, zajistí dokumentaci a podle požadavků z výroby nechá soustružníky vyrobit nové komponenty, případně staré opravit. „Ve dvou lidech pracujeme v ranních osmihodinových směnách. Na tomto typu pracoviště totiž nikdy nesmí pracovat jen jeden člověk. Musíme být neustále v pohotovosti, protože pokud by došlo k poruše, která by ohrozila těžbu, případně dodávky uhlí k zákazníkům, museli bychom do práce i v noci. Dnes už je ale díky pravidelným preventivním prohlídkám a opravám poruchovost minimální a většina závad je takového rozsahu, že se mohou opravovat během ranních osmihodinových směn,“ doplnil Vitula.
Univerzálové a klasici
Vzhledem k tomu, že soustružníci patří do strojní údržby, která se stará o veškeré strojní zařízení na šachtě, musí podle toho vypadat i jejich vybavení. „Musíme být vybaveni tak, abychom zvládli opravy veškeré technologie, která se v provozu nachází, od největších strojů, až po ty nejmenší,“ poznamenal Robert Wawrečka, druhý ze soustružníků. V dílně proto mají tři soustruhy, frézu, brusky, vertikální obráběčku a další zařízení. Oba soustružníci musí být „univerzálové“, kteří zvládnou práci na všech těchto typech strojů. Ani jeden není vyučený soustružník, ale obráběč kovů, což je učební obor, který právě univerzálnost zaručuje. Oba se tomuto povolání věnují už zhruba tři desítky let. „Máloco nás už překvapí, ačkoli za roky, co tuto práci děláme, se řada věcí změnila, i velkostroje se během generálních oprav modernizují a používají se jiná zařízení než před lety. Způsob naší práce zůstává ale stejný. Pracujeme na klasických obráběcích strojích, což je pro nás výhodnější, protože vyrábíme malé série. Ve světě i ve školách už dnes pracují na CNC strojích,“ uvedl Vitula. CNC stroje využívají mnohem více automatických prvků a obsluha se řídí přesně stanoveným technologickým postupem. „Pracovní postup je v obou případech stejný, ale určité odlišnosti přece jen existují. Řada učňů, kteří jsou zvyklí jen na moderní automatizované stroje, na klasickém soustruhu neuspěje,“ doplnil svého kolegu Wawrečka.
Je to v rukách
Představa, že soustružník je vyloženě mužská profese, úplně neplatí. V minulosti, když se učni připravovali v učilištích přímo pro šachtu, vycházely ze škol i dívky. V jedenáctičlenném týmu ve velké obrobně jich byla svého času téměř polovina. Ženy v této profesi byly pečlivější na drobné věci. „Vždycky říkáme, že je to jenom v rukách. Spousta lidí u téhle práce nevydrží a uteče jinam. Z mého ročníku, kdy nás byly tři třídy, děláme tuhle profesi jen tři,“ uzavřel Vitula.
Co musí umět soustružník
Ideální je vyučení v oboru obráběč kovů, protože soustružníci v údržbě musí ovládat více strojů a zařízení pro opravy veškeré těžební technologie. Hlavním předpokladem pro práci soustružníka je šikovnost. V údržbě pracují soustružníci na klasických obráběcích strojích, kde je potřeba více zručnosti než u modernějších automatizovaných zařízení.
Mohlo by vás zajímat:
Japonci začali těžit na mořském dně
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj