Spor OKD s NWR a Citibank se odkládá

Přípravné jednání u Krajského soudu v Ostravě se mělo konat 28. a 29. listopadu. Foto: pixabay.com

Krajský soud v Ostravě zrušil přípravné jednání v incidenčním sporu mezi těžební firmou OKD, jejím insolvenčním správcem Leem Loudou a společnostmi Citibank a New World Resources (NWR).

Firmě NWR se totiž nepodařilo doručit předvolání. Vyplývá to z informací uveřejněných v Insolvenčním rejstříku. Přípravné jednání se mělo konat tento týden.

Čtěte také:
Soud v kauze privatizace OKD pokračuje
Reorganizaci OKD komplikují odvolání

OKD je v úpadku od loňského května. Věřitelé přihlásili u soudu pohledávky za více než 20 miliard korun, pohledávky za většinu této částky ale insolvenční správce popřel. Věřitelem s největšími neuznanými pohledávkami je Citibank, která přihlásila dvě pohledávky dohromady za více než deset miliard korun. Jde o dluhopisy, které vydala v roce 2014 společnost NWR, jež byla majitelem OKD, a společnost OKD za ně ručila. Citibank zastupuje držitele dluhopisu.

Citibank podala na OKD a Loudu žalobu, ve které se domáhá, aby soud platnost pohledávek uznal. Louda poté podal odpůrčí žalobu, v níž chce, aby smlouvy, za které OKD ručilo, prohlásil soud za právně neúčinné. Louda žaluje Citibank a společnosti New World Resources N. V. a NWR Holdings B. V. se sídly ve Velké Británii a Nizozemsku. Krajský soud v Ostravě rozhodl o spojení obou věcí do společného řízení.

Přípravné jednání v kauze se mělo konat 28. a 29. listopadu. Soud při něm měl vyslechnout zúčastněné strany, zjistit, zda je případně potřeba ještě něco doložit, a připravit spor před hlavním jednáním tak, aby se maximálně koncentrovaly všechny důkazy.

Nyní zveřejnil, že se přípravné jednání nekoná. „Přes veškerou snahu soudu a ministerstva spravedlnosti se nepodařilo žalovanému č. 2 a č. 3 (New World Resources N. V. a NWR Holdings B. V.) doručit předvolání k přípravnému jednání,“ uvedla ve vyrozumění soudkyně Simona Pittermannová.

Před rokem akcionáři NWR schválili dobrovolnou likvidaci firmy, OKD se k ní přidala s pohledávkou zhruba 22,672 miliardy korun. Právě OKD ale byla jediným větším majetkem NWR. OKD už podala i žalobu na NWR N. V. a jejího tehdejšího spolumajitele Zdeňka Bakalu. Mimo jiné kvůli nepřiměřenému rozdělování zisku po nich žádá více než 24,5 miliardy korun.

V OKD se dál těží černé uhlí. I se zaměstnanci z dodavatelských firem tam nyní pracuje okolo 9500 lidí.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme
Další krok k těžbě ve vesmíru