Rostoucí ekonomiky Číny a Indie budou podle odborníků i nadále podporovat poptávku po uhlí, přestože si stanovily ambiciózní cíle v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Čína je největším spotřebitelem energie na světě, Indie je na třetím místě.
Podle prognóz Mezinárodní agentury pro energii, která sleduje energetiku, se podíl Číny na celosvětové spotřebě elektřiny, která se ze 60 % vyrábí z uhlí, do roku 2025 vyšplhá na jednu třetinu, zatímco v roce 2015 to byla čtvrtina, napsal server msn.com.
Rychle rostoucí indická ekonomika také znamená, že poptávka země po energii včetně ropy a zemního plynu bude značná, uvedl výkonný ředitel společnosti Tortoise Capital, která se zabývá správou investic do energetiky, Rob Thummel.
Indie postaví řadu dalších uhelných elektráren
„Pokud bude Indie a Čína v příštím desetiletí stále hospodářsky růst slušným tempem, neuvidíme, že by poptávka po uhlí v dohledné době celosvětově zmizela,“ uvedl pro CNBC Ian Roper, komoditní stratég společnosti Astris Advisory Japan KK.
Celosvětová spotřeba uhlí v roce 2023 dosáhla rekordní úrovně a poprvé překročila 8,5 miliardy tun, a to díky silné poptávce v rozvíjejících se a rozvojových zemích, jako je Indie a Čína, uvedla v nedávné zprávě IEA. Neexistují žádné známky zpomalení, podle IEA se předpokládá, že spotřeba uhlí v Indii a jihovýchodní Asii „výrazně poroste“.
Indie si stanovila ambiciózní cíl pokrýt do roku 2030 50 % své poptávky po elektřině z obnovitelných zdrojů energie a tato jihoasijská země ve svém úsilí pokročila – obnovitelné zdroje se na výrobě elektřiny podílejí 22 %. Přesto se 75 % indické energie vyrábí v uhelných elektrárnách. Podle průzkumu Citibank se zásoby v indických elektrárnách v roce 2023 oproti předchozímu roku zvýšily o 6 %. Země má také v příštích osmi letech přidat 80 gigawattů tepelné kapacity založené na uhlí.
Čína zvyšuje využití uhlí k výrobě etanolu
Stejně tak se uhlí podílí na výrobě elektřiny v Číně 61 %, přestože je tato země považována za nesporného lídra v oblasti rozšiřování obnovitelných zdrojů energie. V roce 2022 přidávala do sítě nové projekty téměř stejně rychle jako zbytek světa dohromady a má ambice stát se do roku 2060 uhlíkově neutrální. Nedostatečná spolehlivost obnovitelných zdrojů však znamená, že uhlí je pro obě země stále velmi důležitou záložní variantou.
„Čína před několika lety trpěla nedostatkem elektřiny, vodní energie byla v posledních letech velmi slabá, takže se museli vrátit k uhlí,“ zdůraznil Roper.
Stejný nedostatek spolehlivosti lze vztáhnout i na indický ekosystém obnovitelných zdrojů. V říjnu loňského roku vzrostl podíl uhlí na výrobě elektřiny na 80 % oproti 73 % v roce 2022 ve stejném období, protože monzunové deště byly nižší než obvykle a omezily výrobu elektřiny z vodních zdrojů. Produkce uhlí v tomto měsíci meziročně vzrostla o více než 18 %. To znamená, že obě země budou i v příštích letech spoléhat na uhlí jako na hlavní zdroj výroby elektřiny.
„Čistý nárůst spotřeby uhlí v Indii bude ještě nejméně deset let pokračovat a v Číně také,“ řekl Roper.