Stále čilý čtyřicátník z elektrárny Chvaletice

Takto vypadal velín chvaletické elektrárny v roce 1977. Foto: Archiv 7EC

První blok elektrárny Chvaletice byl do zkušebního provozu uveden 23. prosince 1977. Nedávno tak oslavil čtyřicáté výročí.

Když byla v květnu 1971 schválena výstavba elektrárny Chvaletice, jednalo se o jednu z největších a nejmodernějších elektráren v tehdejším Československu, především v oblasti měření a řízení. Její koncepční a projekční řešení bylo dokonce na světové úrovni. Celkové náklady na stavbu tehdy činily 3, 976 miliardy korun.

Čtěte také:
Jak se zachraňuje z komína elektrárny
Chvaletická kotelna splní emisní limity

V tisku se o spuštění prvního elektrárenského bloku 20. července 1977 psalo: „Ještě na začátku letošního roku to podle názorů odborníků vypadalo při výstavbě chvaletické elektrárny na tříměsíční zpoždění. Zdálo se, že termín uvedení do provozu prvního turbosoustrojí je vážně ohrožen. Velkou obětavostí a iniciativou pracujících všech zúčastněných podniků, díky jejich sdruženému závazku se však podařilo, že se tyto předpovědi nesplnily. Pracující na 800MW elektrárně ve Chvaleticích, s jejíž energií naše ekonomika počítá již letos, vytvořili jen v první polovině roku dílo za víc jak půlmiliardy korun. Teprve po důkladném ověření všech funkcí turbosoustrojí půjde do zkušebního provozu ve stanoveném termínu letos koncem září.“

Dvanáctého února 1978 byly ukončeny komplexní zkoušky i na druhém bloku B2 a byl uveden do zkušebního provozu. V průběhu roku 1978 byly postupně předány do zkušebního provozu i zbylé dva bloky B3 (27. července) a B4 (13. prosince)

Blok B1, kterému je 40 let, se dočkal i přání od členů vedení elektrárny:

Luboš Pavlas, předseda představenstva a generální ředitel:
Nejdříve vyslovuji uznání nad tím, co všechno za těch 40 let dokázal. A dále mu přeji, aby v dalších letech byl stále v kondici, s občasným „makeupem“,  a dělal ještě dlouho radost všem, kdo na něm závisí.

Vladimír Gult, ředitel Elektrárny Chvaletice v letech 2006 – 2007:
Kotli bych popřál málo ucpaných trubek, aby nedošlo k nějaké zdravotní příhodě, turbíně bych popřál, ať se hezky vrtí a oběma dohromady další bezproblémové soužití a kondici jako zamlada.

Jan Fujdl, systémový inženýr:

Je ti teprve čtyřicet, tak si uvědom, že máš nejlepší roky stále před sebou! Vše se zdá jako sen, ať ti kotel hoří každý den! Přeji hodně uhlí do dalších let! Asi nemůžu říct, že vypadáš rok od roku mladší, rozhodně však, v porovnání s okolím, nevypadáš na tolik, kolik ti je! Kytku růží ti nikdo nedá, ani pusu, to by ho pálila huba, tak makej dál, taková je doba …“

 

Významné milníky roku 1977 v Elektrárně Chvaletice

 1. 2. 1977 začaly zkoušky (IZ) na chemické úpravně vody
 2. 3. začíná směnový provoz
 3. 3. dokončena montáž kotle K1
 4. 5. první voda do elektrárny
 5. 6. první loď s uhlím v Týnci nad Labem
 6. 6. první loď pod KOCHEM (vykladačem v přístavu)
 7. 6. vykládá se první loď uhlí na kotelnu
 8. 7. vykládá se první loď uhlí na skládku
 9. 7. 1. fázování bloku B1
 10. 12. ukončení komplexního provozu, při něm došlo ke dvěma poruchám
 11. 12. převzetí bloku B1 a uvedení do zkušebního provozu
 12. 12. 1. fázování bloku B2

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Sen každého kluka z pískoviště
V lomu našli pravěký strom starý 20 milionů let
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu