![](https://iuhli.cz/wp-content/uploads/2020/11/opatovice-foto-iuhli_compressed.jpg)
Stát podpoří provoz 37 modernizovaných zdrojů na kombinovanou výrobu tepla a energie. Mezi největší z nich patří například teplárny skupiny EPH Daniela Křetínského v Opatovicích a v Komořanech, paroplynový zdroj polostátního ČEZ v Mělníku nebo nový zdroj teplárny v Ostravě-Třebovicích firmy Veolia Energie.
Vyplývá to ze zprávy ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), na níž upozornil Ekonomický deník. Šlo o první dotační výzvu v programu, na který chce stát letos a příští rok vynaložit celkem 75 miliard korun. Peníze půjdou především na modernizaci tuzemských tepláren.
MPO vyhlásilo první aukce na provozní podporu produkce z nových nebo modernizovaných elektráren s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla (KVET) letos na začátku července. Cílem celého programu je podpořit zařízení na výrobu elektřiny s celkovým instalovaným výkonem 3090 megawattů (MW). Podle ministerstva by nové zdroje měly pomoci s nahrazováním uhelných zdrojů.
Mezi úspěšnými uchazeči prvního kola aukcí převažují kogenerační jednotky s výkonem od 1,5 do 15 MW. U podpory elektrického výkonu naopak dominuje několik velkých zdrojů. Největším z nich je nový paroplynový zdroj v Elektrárnách Opatovice o výkonu 390 MW, následuje první etapa paroplynové elektrárny ČEZ u Mělníku o výkonu 280 MW. Výše požadované provozní podpory vyrobené elektřiny se pohybuje od 3838 Kč za megawatthodinu (MWh) do 4184,50 Kč za MWh. Většina podpořených uchazečů zvolila pro svůj modernizovaný zdroj zemní plyn.
Úspěšní uchazeči budou podle Ekonomického deníku mít právo čerpat aukční bonus po dobu 15 let od uvedení výrobny do provozu nebo od dokončení její modernizace.
Celkem o provozní podporu v prvním kolem aukcí požádalo 44 uchazečů. Tři menší zdroje byly z aukce vyřazeny kvůli nedostatečné bankovní záruce, další čtyři neuspěly kvůli vyčerpání maximálního limitu ve výši 1280 megawattů elektrického výkonu a relativně vysoké výši požadované podpory.
Státní podporu výroby elektřiny z nových a zmodernizovaných elektráren, které umožňují kombinovanou výrobu elektřiny a tepla, letos na jaře notifikovala Evropská komise. Opatření má přispět k realizaci českého Národního energeticko-klimatického plánu, Zelené dohody pro Evropu (Green Deal) a ke splnění unijního cíle v energetické účinnosti.