Stát dosadí své lidi do vedení OKD

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Foto: MPO

Podle ministra Mládka musejí personální změny přijít velmi rychle. Foto: MPO

Stát dosadí do zadlužené černouhelné společnosti OKD vlastního finančního i provozního ředitele. Po jednání s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) to uvedl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Kdo přesně do firmy zamíří, by podle něj mělo být jasné v řadu dnů až týdnů.

Musí to být rychle,“ uvedl dnes k personálním změnám Mládek. Nevyloučil to, že jich ze strany státu bude v těžební firmě ještě více. „Bavili jsme se i o jiných pozicích, ale tyto dvě jsou klíčové,“ dodal. Podle něj stát krokem získá určitý vhled do hospodaření firmy.

Čtěte také:
Odběratelé uhlí věří, že OKD bude těžit dál
Konec těžby OKD by ohrozil hutě

Podle Mládka s personálními změnami počítá smlouva, kterou v pondělí stát prostřednictvím ministerstva financí s firmou uzavřel na úvěr 700 milionů korun. Mládek uvedl, že finančního ředitele vybere resort financí a provozního ředitele resort průmyslu.

Půjčka od státu byla podmíněna schválením reorganizace firmy, o které minulý týden rozhodli věřitelé OKD na schůzi u Krajského soudu v Ostravě. OKD tak bude dál těžit a vydělávat. Rozhodnutí o půjčce kritizovala pravicová opozice, podle ní půjde o dar.

Zda bude mít situace OKD dopad na státní rozpočet pro příští rok, Mládek zatím neví. „Poctivá odpověď je, že to bezpečně nevím. Teď bylo věřitelským výborem schváleno, že se půjde cestou reorganizace. Teď mají (management OKD) 120 dní na to, aby připravili reorganizační plán, který musí schválit soud,“ uvedl. „Úplně bezpečně nevím, co se povede dojednat a udělat,“ dodal.

V černouhelné OKD nyní pracuje asi 12 000 lidí, z toho zhruba 9500 jsou vlastní zaměstnanci firmy a ostatní jsou pracovníci agentur a dodavatelských společností. Zadlužená firma má uznané pohledávky za několik miliard korun.

Mohlo by vás zajímat:
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků