Stát dosadil do OKD své lidi

Jmenování zástupců státu je podmínkou smlouvy o úvěru ve výši 700 milionů korun. Foto: OKD

Jmenování zástupců státu je podmínkou smlouvy o úvěru ve výši 700 milionů korun. Foto: OKD

Vláda dosadila do vedení OKD dvojici manažerů. Členem představenstva firmy se stal dřívější topmanažer ostravské skupiny Michal Kuča. Finančním ředitelem pak expert Michal Sládek.

Úkolem dvojice manažerů bude v první řadě dohlédnout na čerpání 700 milionového záchranného úvěru, který stát firmě v insolvenci poskytl o prázdninách. A to skrze svou společnost Prisko, jenž spadá pod ministerstvo financí vedené vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO), uvedly lidovky.cz.

Čtěte také:
Odbory chtějí hlavy vedení OKD
Palička: Vedení OKD žije na úkor horníků

Jmenování dvojice manažerů je podmínkou smlouvy mezi oběma firmami, což již dříve prohlásil i ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). „Je to standardní úvěrová dokumentace, která obsahuje veškeré náležitosti včetně zajištění a dalších mechanismů,“ uvedl zdroj LN. Jmenování zástupců do klíčových pozic ve vedení dlužníka je pak v podobné situaci zcela běžný krok.

Úvěr má především pomoci OKD přežít a provést reorganizaci, kterou schválil věřitelský výbor. Právě na tom záleží další osud firmy a tisíců jejich zaměstnanců. A právě pro to budou oba noví manažeři zcela klíčoví.

Úkolem Sládka jako finančního ředitele bude hlavně zajistit rychlé a úplné informace o hospodaření ve firmě. Jmenování obou manažerů vezme na jednom z příštích zasedání na vědomí kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD). Kuča již byl ovšem jako člen představenstva zapsán do obchodního rejstříku k datu 20. října.

Michal Kuča si prošel černouhelným odvětvím takříkajíc od píky až po nejvyšší příčky managementu. Naposledy byl generálním ředitelem a předsedou představenstva OKK Koksovny. Tedy sesterské firmy OKD, kterou před třemi lety od tehdejšího majitele odkoupila skupina Metalimex miliardáře Petra Otavy.

Třiašedesátiletý manažer si dosud užíval zasloužené penze a angažoval se hlavně jako prezident karvinského golfového klubu Lipiny, který vznikl rekultivací území právě po těžbě OKD.

Jakousi rekultivaci celého ostravského gigantu by se měl Kuča zabývat i nyní. Od jeho návratu může stát očekávat i pozitivní posun v komunikaci s hornickými odbory, které mají velmi silné slovo. Na rozdíl od najatých manažerů z Prahy, nebo ze zahraničí je totiž doslova jedním z nich.

Ve vedení OKK Koksoven navíc provedl i obtížné kroky, třeba uzavření provozu Jan Šverma v Ostravě-Mariánských Horách. Při přesunu výroby do jiné koksovny Svoboda přišlo o práci přibližně 500 z necelých 12 set zaměstnanců.

Mohlo by vás zajímat:
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti
Běloruský gigant BelAZ 75710
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje