Kolem jezer Milada a Most dojde k převodu pozemků

Jezero Most je zatím oficiálně lidem nepřístupné, otevřeno pro veřejnost by mělo být v polovině roku 2018. Foto: wikipedia.org

Ministerstvo průmyslu a obchodu chce vypořádat pozemky kolem jezera Milada na Ústecku do konce letošního roku a kolem jezera Most do konce roku 2019. Obě jezera vznikla po skončení těžby uhlí. Část pozemků převede stát na obce bezúplatně. S Evropskou komisí řeší ministerstvo podmínky, za kterých by bylo možné vyloučit nepovolenou veřejnou podporu.

O převodu pozemků a závazků ze státního podniku Palivový kombinát Ústí (PKÚ) stát už několik měsíců vede s obcemi debatu. V jezeře Milada se lidé poprvé vykoupali na jaře 2015. „Předpokládáme, že v průběhu prvního pololetí tohoto roku budou k dispozici konečná stanoviska, na základě kterých bude zpracován návrh dalšího postupu, včetně stanovení podmínek majetkoprávního vypořádání,“ uvedla Havlíčková.

Čtěte také:
Spor o pozemky okolo jezera Milada
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu

Úplatný převod se přepokládá u ploch pro komerční využití, u ostatních nemovitostí se počítá s bezúplatným převodem. Cena za metr čtvereční ještě není stanovena. „Stanovení případné kupní ceny bude vycházet ze znaleckého ocenění a z aktuální situace na trhu s nemovitostmi v regionu,“ uvedla mluvčí.

Potíží bezúplatného převodu pozemků je nepovolená veřejná podpora. „V této souvislosti bude výrazným mezníkem vydání novelizace nařízení komise (EU), kde budou uvedeny tzv. blokové výjimky, které by mohly tuto problematiku usnadnit,“ uvedla mluvčí.

Pokud by se na území, které bude už v majetku obcí, objevila nějaká škoda způsobená následkem těžby, budou moci radnice žádat stát o odstranění stavu.

Jezero Milada, které v zimě sloužilo bruslařům, je před třetí rekreační sezonou. Dobrovolný svazek obcí jezero Milada se snaží zlepšit zázemí pro turisty. Nedávno vyzval svazek uchazeče o poskytování služeb a aktivit, aby se přihlásili. Zájem byl však mizivý. Uchazeč o poskytování komplexní nabídky služeb se nenašel žádný, zajištění občerstvení nabídlo pět subjektů. Milada má rozlohu 252 hektarů, maximální hloubka je skoro 25 metrů.

Jezero Most je zatím oficiálně lidem nepřístupné. Radnice by chtěla rekreační oblast otevřít veřejnosti v polovině roku 2018. Jezero zatopilo plochu 309 hektarů, po obvodu měří zhruba deset kilometrů a maximální hloubka je 75 metrů.

Meziresortní komise na konci loňského roku schválila projekt vzniku pláží a plovoucího mola na jezeře Most za 79 milionů korun. Stát zaplatí i vybudování kanalizace kolem jezera Milada. Meziresortní komise schválila oba projekty, když rozdělovala poslední peníze z takzvaných patnácti ekomiliard pro severozápadní Čechy, které stát určil na řešení starých ekologických škod.

Mohlo by vás zajímat:
Obnovitelné zdroje? Kam vítr, tam analýza
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů