Stát se stal věřitelem OKD

Budova OKD. Foto: OKD

OKD dluží státu na sociálním pojištění zhruba 70 milionů korun. Foto: OKD

Stát se stal věřitelem černouhelné společnosti OKD, firma totiž nezaplatila část sociálního pojištění. Pohledávka činí zhruba 70 milionů korun. Stát by se tak mohl stát členem věřitelského výboru, který by se v případě reorganizace OKD podílel na řízení firmy.

Ze sociální správy přišla informace, že OKD zaplatilo sociální pojištění za platy zaměstnanců jenom zčásti, jenom tu menší část, kterou takzvaně platí zaměstnanec sám, a nikoliv tu část, kterou platí zaměstnavatel,” uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Dodal, že stát tyto pohledávky u insolvenčního správce samozřejmě přihlásí.

Čtěte také:
Tykač a Holeček chtějí koupit OKD
Otava vymáhá po OKD obří pokutu

Podle odborového předáka Josefa Středuly nemá dluh OKD na sociálním pojištění žádný vliv na zaměstnance firmy. „Je to vztah České správy sociálního zabezpečení vůči té firmě, žádné nároky týkající se zaměstnance v tom nejsou narušeny,” podotkl.

Odboráři na včerejším jednání o OKD, kterého se kromě ministrů a odborů zúčastnil například moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD), upozornili také na to, že není jasné, zda horníci dostanou výplatu za měsíc květen. Pokud by své peníze nedostali, hrozí podle Středuly nekontrolovatelné protesty.

Protesty potom budou velmi nebezpečné

Může se stát, že ty protesty potom budou velmi nebezpečné a možná i částečně nekontrolovatelné,” varoval. Odboráři podle Středuly vznesli na jednání také několik dalších připomínek. Chtějí například zajistit, aby se nezhoršovala bezpečnost práce horníků.

OKD na sebe na začátku května podala insolvenční návrh. Firma dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun, nedokáže své závazky splácet a její majetek nedosahuje hodnoty sedmi miliard korun. Krajský soud v Ostravě následně vyhlásil úpadek firmy. Do insolvenčního řízení se už se svými pohledávkami přihlásilo 50 věřitelů, kteří po OKD chtějí celkem více než deset miliard korun.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Služební auto obra Koloděje
VIDEO: Mastodont na kolech