Státní zástupce šetří OKD i NWR

Olomoucké vrchní státní zastupitelství se hospodařením OKD zabývá na základně trestního oznámení miliardáře Pavola Krúpy. Foto: wikipedia.org

Olomoucké vrchní státní zastupitelství se hospodařením OKD zabývá na základně trestního oznámení miliardáře Pavola Krúpy. Foto: wikipedia.org

Olomoucké vrchní státní zastupitelství vyšetřuje představenstvo insolventního těžaře OKD a jeho matky NWR pro podezření ze spáchání trestného činu porušení povinností při správě cizího majetku a pro zneužití informací v obchodním styku.

Státní zástupce si podle deníku E15 minulý pátek od ostravského krajského soudu, který řeší insolvenci OKD, vyžádal dokumenty, v nichž nynější vedení OKD popisuje některé podezřelé transakce, které mohly v minulosti severomoravskou těžební firmu poškodit.

Čtěte také:
NWR se kvůli úpadku odvolala k vrchnímu soudu
Louda přezkoumá pohledávky vůči OKD

Prvním příkladem podezřelé transakce je rozdělení původní OKD v roce 2006 na šest nástupnických společností. Do jednotlivých firem byla rozdělaná těžební aktiva, hornické byty, zařízení pro odvětrávání dolů a nemovitosti a pozemky. O dva roky později vznikla NWR Energy, která ovládla energetické hospodářství OKD. V následných transakcích se některé z těchto společností ocitly mimo koncern OKD.

Vedení OKD, které rovněž zahájilo forenzní šetření podivných transakcí, upozorňuje také na společnost RPG Byty, kterou nyní kontroluje lucemburská společnost s neznámou vlastnickou strukturou. Zařízení pro odvětrávání dolů, které je pro těžbu životně důležité, získala společnost Green Gas DPB. Energetické hospodářství, bez něhož nelze těžbu provozovat, přešlo do vlastnictví Veolia Průmyslové služby ČR. Zároveň OKD uzavřela s Green Gas a Veolií smlouvy o odběru služeb. Na plnění těchto smluv je závislé nejen OKD, ale dotýká se i mateřské NWR, a tedy i jejich dnešních vlastníků.

Olomoucké vrchní státní zastupitelství se hospodařením OKD zabývá na základně trestního oznámení investiční skupiny Arca Capital miliardáře Pavola Krúpy. Ten vlastní blíže neupřesněný počet akcií NWR a část pohledávek za NWR a OKD. Před vyhlášením insolvence se ucházel o převzetí OKD.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu