Doba čtení:2 m, 55 s
Energetiku musíme transformovat bezpečně a sociálně citlivě, je přesvědčen předseda Hospodářského výboru Radim Fiala (SPD). Foto: Radim Fiala

Stabilita dodávek elektřiny a jejich cenová dostupnost, to jsou hlavní priority, na kterých se v energetice shodnou politické strany napříč spektrem. Zaznělo to včera na semináři, který v Poslanecké sněmovně pořádala Hospodářská komora ČR.

 „Nesmíme se od EU nechat bezhlavě natlačit do nějakých závazků. Samozřejmě, že se musíme podílet na snižování emisí, ale podle svých skutečných možností,“ zdůraznil ve svém úvodním slově předseda Hospodářského výboru Radim Fiala (SPD), který nad seminářem „Budoucnost české energetiky ve světle programů politických stran II“ převzal záštitu.

„Rozhodnutí, která čekají Česko o energetice, budou politická a budou drahá. Budou se týkat toho, zda bude Česko energeticky bezpečné a konkurenceschopné,“ konstatoval prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Ten také připomněl, že aktuální reprezentativní průzkum komory (zde) ukázal, že Češi už nechtějí další růst cen energií.

Čtěte také:
Česku hrozí nedostatek elektřiny
Lidé i firmy odmítají zdražování elektřiny

Na pořadu semináře bylo několik tematických okruhů, které se týkaly energetického mixu, uhlí, jádra, obnovitelných zdrojů, plynárenství a teplárenství.

Výsledek bloku o energetickém mixu ukázal jeden z nemnoha výraznějších rozdílů v přístupu politických stran k energetickým tématům. Všichni diskutující totiž zmiňovali jako důležité kritérium energetickou bezpečnost a nezávislost. Jen Petr Třešňák zastupující Piráty to viděl jinak. „Energetická bezpečnost a nezávislost by se neměly démonizovat,“ řekl s odkazem na to, že současné Česko už je stejně závislé na dovozu mnoha jiných komodit. Samotný energetický mix vidí ve složení uhlí, OZE, jádro, plyn a akumulace s tím, že by bylo dobré zachovat exportní saldo.

„Energetický mix potřebujeme mít vyvážený, zároveň musíme dodržet i naše závazky. Jsme pro rozvoj jádra a v rozumné míře také OZE. Jak to má být s uhlím, to bych nechal na uhelné komisi. Každopádně nás čeká nutnost transformovat energetiku a musíme to udělat bezpečně a sociálně citlivě,“ vysvětlil postoj SPD Radim Fiala. Nemluvil však jen o záměrech, ale také o obavách. „Nechceme, aby nás EU ve skladbě mixu ovlivňovala. Chceme stavět jádro, ale obávám se, že s tím bude v Unii problém. Proto si musíme udržet právo na vlastní stanovení mixu podle našich místních podmínek,“ zdůraznil.

Jádra budeme potřebovat víc, taková je pozice ODS, prezentovaná Zbyňkem Stanjurou. „Když se před lety schvalovala podpora solárních elektráren, tak kolega Říman varoval přesně před tím, co se pak stalo se solárními barony. To se může opakovat,“ dodal předseda poslaneckého klubu ODS.

Lakonický byl i zástupce ANO, Pavel Pustějovský, předseda Podvýboru pro energetiku. „Energetická bezpečnost spočívá v diverzitě. Pro základní zatížení potřebujeme jádro, regulovat se dá plynem,“ shrnul postoj svého hnutí.

„Průměrná domácnost zaplatila za elektřinu 32 tisíc korun za rok. A jestli se staneme závislí na dovozu, ceny vzrostou tak, že je málokdo bude schopen zaplatit a může vzniknout velká krize! Na neúměrně vysokou cenu energií upozorňují lidé už nyní,“ varoval místopředseda klubu KSČM Leo Luzar před oslabením kapacity české energetiky.

Petr Dolínek z ČSSD upozornil na to, že s kolegy v Hospodářském výboru vedou odborné, nikoli ideologické diskuze. Což, jak se posléze ukázalo, byl jeden z leitmotivů semináře. „Německá cesta pro nás není příležitostí, ale varováním,“ zdůraznil. „Již nyní se dostáváme na hranu cenové dostupnosti elektřiny pro firmy i domácnosti. Z těchto plateb se nesmí stát hlavní náklad rodinných rozpočtů,“ řekl jednoznačně. Odpovědnost za budoucnost energetiky má podle něj nejen vláda, ale samozřejmě také poslanci.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje