Středočeši ještě mají šanci na nové kotle

Ilustrační foto morgueFile.com

Ilustrační foto morgueFile.com

Středočeský kraj může přijmout ještě přibližně 1100 žádostí na nové ekologické kotle. Hejtmanství mezi Středočechy rozděluje půl miliardy korun, které získalo od ministerstva životního prostředí.

Kraj patří mezi regiony s nejhorším ovzduším, výměna kotlů má přispět ke zlepšení jeho kvality. O dotace na nový kotel už požádalo 2390 lidí, podle odhadů se dostane zhruba na 3500 zájemců. Přijímání žádostí začalo v polovině ledna, první kolo končí 15. září, nebo ve chvíli, kdy bude částka vyčleněná na dotaci vyčerpána. Pokud se tak nestane, vypíše kraj na podzim ještě jedno kolo. „Očekávám, že zájem klesat nebude a že se vyčleněnou částku podaří vyčerpat už v prvním kole podávání žádostí,” uvedl krajský radní pro životní prostředí Marek Semerád (ČSSD).

Čtěte také:
Na Plzeňsku již vyčerpali kotlíkové dotace
Moravskoslezský kraj přihodí na kotlíkové dotace

Žadatel může dostat příspěvek až 127 500 korun. Podíl dotace záleží i na typu nového vytápění – 70 procent v případě kotle spalujícího pouze uhlí, 75 procent u pořízení kotle spalujícího uhlí a biomasu nebo kotle plynového kondenzačního. O deset procent vyšší dotaci dostanou lidé na tepelné čerpadlo nebo na kotel pouze na biomasu. A dalších pět procent, pokud je obec, do které je o kotel žádáno, v seznamu prioritních obcí a měst.

Lidé mohou žádat o dotace na nové kotle nebo tepelné čerpadlo osobně na podatelně středočeského hejtmanství nebo poštou. Veškeré informace o čerpání kotlíkové dotace najdou na krajských webových stránkách, s vyplněním žádosti pomohou i zaměstnanci úřadu. Na webu najdou žadatelé i přesné typy systému vytápění, na které lze dotace získat.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Bakala: Žralok pravdy a lásky
Damoklův meč a dvojí metr na horníky