Středočeši předali Němcům poznatky o blackoutu

Výsledky cvičení Blackout představila v Mohuči středočeská delegace vedená hejtmanskou Jaroslavou Pokornou Jermanovou (ANO). Foto: Facebook Jaroslava Jermanová

Vyhodnocení výsledků rozsáhlého cvičení na téma blackoutu, tedy rozsáhlého výpadku v dodávkách proudu, kdy z nějakého důvodu přestanou fungovat i elektrárny, které realizoval před rokem Středočeský kraj, ukázalo, že je třeba posílit záložní generátory i regionální zdroje elektřiny.

Záložními generátory se pro případ závažnějšího výpadku v dodávkách elektřiny jistí například nemocnice. Zkušeností je však více. Pro případ krizové situace, jež by byla rozsáhlejší plošně i časově, bylo třeba například poupravit pravidla distribuce pohonných hmot pro vozidla složek integrovaného záchranného systému a rovněž vytváření zásob pitné vody. Cvičení rovněž ukázalo, jak obtížné je znovu rozjet provoz elektrárny bez elektřiny, takříkajíc z nuly, uvedl Berounský deník.

Čtěte také:
Jakartu postihl masivní blackout
Berlínský blackout vyděsil Němce

O prezentaci výsledků cvičení požádali dokonce i představitelé partnerského regionu Středočeského kraje v Německu, kterým je spolková země  Porýní-Falc. Došlo na ni tento týden ve středu, v rámci programu druhého dne návštěvy středočeské delegace vedené hejtmanskou Jaroslavou Pokornou Jermanovou (ANO) v Mohuči.

Tamějšímu ministerstvu hospodářství Středočeši představili koncepci vycházející ze závěrů cvičení Blackout. Dojem na německé partnery udělal zvláště rozsah nácviku, obdivovali, že se neodehrával jen štábní formou, ale šlo o reálné akce v terénu, vrcholící skutečným rozjetím náhradního zdroje elektřiny v Kladně.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě