Středočeský kraj dá na kotlíky půl miliardy

Petera_compressed_wikipedia_Magista

Podle hejtmana Petery mají občané na realizaci výměny kotle sedm měsíců od podpisu smlouvy o poskytnutí podpory. Foto: wikipedia.org Magista

Středočeský kraj ukončil přijímání žádostí o dotaci na nový kotel. Zažádalo si zhruba 4 500 lidí. Kraj, který patří mezi ty s nejhorším ovzduším, mezi obyvatele rozdělí půl miliardy korun.

Středočeši mohli o dotace žádat od 15. ledna. Peníze získal kraj od ministerstva životního prostředí. Několik stovek žádostí už krajští radní schválili, zpracování dalších pokračuje. Žadatelé jsou následně informováni o schválení a vyzváni k uzavření smlouvy. Poté dostanou zálohovou platbu 40 tisíc korun.

Čtěte také:
Plzeňský kraj vyhlásí druhé kolo kotlíkových dotací
Kotlíkgate aneb stát nám ještě zatopí…

Zbytek peněz bude žadateli vyplacen, až dodá veškeré podklady – fotky odstraněného kotle, potvrzení o likvidaci, účetní doklady, protokol o uvedení kotle do trvalého provozu atd. Na realizaci mají sedm měsíců od podpisu smlouvy o poskytnutí podpory,” uvedl hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD).

Žadatel může dostat příspěvek maximálně 127 500 korun. Podíl dotace záleží i na typu nového vytápění: 70 procent v případě kotle spalujícího pouze uhlí, 75 procent u pořízení kotle na uhlí a biomasu nebo kotle plynového kondenzačního. Mírně vyšší dotaci dostanou lidé na tepelné čerpadlo nebo na kotel pouze na biomasu. Dalších pět procent navíc mohou obdržet, pokud jsou z obce, která je v seznamu prioritních obcí a měst.

Podle pevně stanovených pravidel dotační výzvy musí Středočeský kraj do roku 2018 vyměnit 3460 kotlů, což se počtem přijatých žádostí podařilo přibližně o tisícovku překonat.

Mohlo by vás zajímat:
Hornické muzeum v Krásně otevřelo brány
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
Opuštěné hornické město láká turisty