Doba čtení:1 m, 42 s
Pro většinu dnešních mladých lidí jsou na prvním místě moderní technologie. Foto: pixabay.com

Rozsáhlá klimatická studie Evropské investiční banky (EIB) ukázala, že se respondenti zemí evropské sedmadvacítky z věkové skupiny nad 65 let mnohdy vyjadřují ohledně boje s klimatickými změnami mnohem ekologičtěji než zástupci skupiny 15 až 29 let. Mýtus o mladých zachráncích planety tak dostává vážné trhliny, nechtějí se totiž omezovat ve spotřebě.

Německý list Die Welt píše, že současná mládež se v názorech mnohdy odklání od toho, co říkají stoupenci Pátků pro budoucnost. Cituje z rozsáhlé klimatické studie Evropské investiční banky (EIB). Výmluvná je v této studii, která probíhala od října do listopadu loňského roku, otázka týkající se spotřeby. Respondenti se měli vyjádřit, zda by měly být zakázány produkty a služby, které jsou nejvíce odpovědné za škodlivé emise skleníkových plynů. Souhlasně se vyslovilo pouze 39 procent Evropanů ve skupině 15 až 29 let, zatímco ve skupině nad 65 let s tím souhlasilo 53 procent dotázaných. Podobný trend prostupuje i mnoha dalšími okruhy témat. Když přišel na řadu hypotetický zákaz letecké dopravy na kratší vzdálenosti, souhlasilo s takovým nápadem v zemích EU jen 25 procent dotázaných z nejmladší skupiny, zatímco mezi nejstaršími se vyslovilo souhlasně 31 procent, napsal server idnes.cz.

Čtěte také:
EPH spustil v Německu obří baterii
Křetínský chce ukládat energii z uhlí do baterií

Média přitom mnohokrát psala o tom, jak Greta Thunbergová a stoupenci Fridays for Future reprezentují mladou generaci, která na rozdíl od svých rodičů a prarodičů staví ekologii na první místo. Průzkum ale ukázal, že ochrana klimatu nemá mezi mladými lidmi zdaleka tak vysokou prioritu, jak by mohly naznačovat všudypřítomné záběry protestujících klimatických aktivistů na televizních obrazovkách.

Pouze 28 procent z „mladých“ respondentů podporuje zákaz aut s vysokými emisemi ve městech, zatímco mezi „starými“ má nápad podporu 44 procent. Podobně to vychází, když přijde řada na snížení spotřeby ropy, recyklaci či zákaz výroby zboží krátkodobé spotřeby.

Mladí lidé zkrátka nechtějí omezovat svou spotřebu. Chtějí cestovat, chtějí se bavit, chtějí si užívat moderních technologií.