Doba čtení:1 m, 4 s
Předsedkyně švédských křesťanských demokratů Ebba Buschová žádá vybudování dvou nových jaderných reaktorů. Foto: wikipedia.org

Švédská energetická strategie zemi tlačí k obnovitelným zdrojům, mezi něž jádro nepočítá. V prosinci byl odstaven další reaktor a severské zemi se nedostává dost elektřiny. Předsedkyně opozičních křesťanských demokratů Ebba Buschová proto žádá vybudování dvou nových jaderných reaktorů.

Za ideálních podmínek, tedy v teplejších obdobích roku, když příhodně fouká a svítí slunko, je Švédsko nejenže soběstačné, ale elektřinu dokonce exportuje. Potíž nastává, když je zima, bezvětří a šero. Nejde přitom jen o samotný nedostatek produkce, ale také potíže s přenosovou soustavou, přesněji distribucí elektřiny ze severu na jih země.

Čtěte také:
Švédsko nemá elektřinu, lidé mají omezit vysávání
V Americe jde do vzduchu velké množství metanu

„Je to naprosto nezbytné, protože vidíme, že v budoucnu budeme potřebovat víc elektřiny, nikoliv méně,“ citoval Buschovou server Novinky.cz.

Vybudování nových jaderných reaktorů je podle šéfky opozičních křesťanských demokratů nezbytné. Švédsko totiž za současné situace, kdy kvůli mrazům roste spotřeba, muselo spustit naftovou elektrárnu Karlshamn. Kupuje navíc energii z německých a polských uhelných elektráren.

Švédská televize minulý týden přišla s nápadem, že by mohla veřejnost ulevit přetížené energetické soustavě menší spotřebou. Například tak, že přestane luxovat. Nápad ale vyvolal spíš posměch.