Švýcaři rozhodnou o konci jaderné energie

gosgen-elektrarna-ch-info-ch_compressed

Pokud by Švýcaři odhlasovali konec jádra, musela by například elektrárna Beznau ukončit provoz již v příštím roce. Foto: ch-info.ch

Koncem listopadu se ve Švýcarsku uskuteční referendum o předčasném odstavení jaderných elektráren. V zemi je v současné době v provozu 5 reaktorů.

Po havárii ve Fukušimě odsouhlasila švýcarská vláda postupný odklon od jaderné energie. Stávajících 5 reaktorů v zemi smí být provozováno dále, nebudou však v budoucnu nahrazeny novými. Elektrárnám tak nebylo stanoveno, kdy mají být odstaveny, uvedl server oenergetice.cz.

Čtěte také:
Komise chce vyšší daně pro uhelné elektrárny
Evropa zažívá uhelnou renesanci

Na návrh Strany zelených bude 27. listopadu uskutečněno referendum, které chce zpřísnit stávající zákony. Jaderné elektrárny by musely být odstaveny po 45 letech své životnosti. To by pro dvě elektrárny Mühleberg a Beznau znamenalo konec provozu již v roce 2017, pro Gösgen 2024 a Leibstadt 2029.

Společnost Alpiq, která drží 40 procent akcí v elektrárně Gösgen a 32 procent v Leibstadt, proto vypracovala ekonomickou studii, ve které analyzuje všechny možné scénáře budoucího vývoje a jejich dopad na ekonomiku provozu zmíněných dvou zdrojů.

Pokud by opravdu došlo k odstavení těchto dvou elektráren, vznikne společnosti Alpiq, dle jejího vyjádření, škoda ve výši 2,5 miliard švýcarských franků (zhruba 62,5 miliard korun). Tyto peníze je společnost připravena po státu vymáhat.

„Předčasné odstavení bude znamenat, že většina výnosů plynoucích ze zamýšleného dlouhodobého provozu elektrárny bude ztracena. Většina nákladů, včetně konečného vyřazování elektrárny je však fixní, a tedy bude nutné se s ní vypořádat nehledě na délku provozování jaderné elektrárny. Již realizované nebo zamýšlené investice nebude možné rozpustit do nákladů po dobu zbývající životnosti a příspěvky do fondu na vyřazování jaderné elektrárny a dekontaminaci dramaticky vzrostou,“ uvedla v tiskové zprávě společnost Alpiq.

Česká republika se vydává opačným směrem. Státní energetická koncepce počítá s tím, že jádro vystřídá uhlí v roli dominantního energetického zdroje. Je to však podmíněno výstavbou nových jaderných bloků ve stávajících elektrárnách v Temelíně a Dukovanech. Již nyní probíhá zuřivá lobbistická bitva mezi jednotlivými zájemci.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu