Letošní výroba elektřiny z tuzemských jaderných elektráren v Temelíně a Dukovanech již překonala 30 terawatthodin (TWh). Tuto hodnotu pokořila třetí rok po sobě, letos o osm dní dříve než v loňském roce. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Skupiny ČEZ Ladislav Kříž.
„Na jednu stranu náročné odstávky spojené s obnovou zařízení a modernizací především Dukovan, na druhé potom velmi stabilní a spolehlivý provoz. Především díky němu dosáhly obě české jaderné elektrárny pomyslného milníku 30 terawatthodin o osm dní dříve než v loňském roce,“ uvedl Kříž.
Hrubá spotřeba celé České republiky loni dosáhla přibližně 71,4 terawatthodiny. České jaderné elektrárny podle ČEZ ušetřily přes 22 milionů tun oxidu uhličitého. „Je to v souladu s trendem, který jsme nastavili už v minulém desetiletí. Naši celkovou výrobu tvoří bezemisní zdroje již z více než 60 procent a jejich podíl roste každým rokem,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Nizozemsko postaví dva jaderné bloky
V loňském roce všechny elektrárny v České republice dodaly do přenosové sítě 81,4 TWh energie, podíl ČEZ tvořil přibližně 75 procent. Konkrétní roční cíle pro jednotlivé výrobní zdroje společnost ČEZ přímo nesděluje. V roce 2017 ale v souvislosti se vznikem nové divize jaderná energetika odstartovala program T30T, podle kterého chce trvale dosahovat výroby právě nejméně 30 terawatthodin ročně.
ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Dukovanská jaderná elektrárna se začala stavět v roce 1978, do provozu byly čtyři její bloky uváděny postupně v letech 1985 až 1987. Aktuálním tématem je stavba nového dukovanského bloku, který by měl ty stávající nahradit. Jaderná elektrárna Temelín je největším výrobcem elektřiny v zemi, ČEZ elektrárnu spustil v prosinci 2000.