Temelín letos přijme 80 zaměstnanců

Jaderná Elektrárna Temelín má 1188 zaměstnanců.Foto: ČEZ

Jaderná elektrárna Temelín letos přijme 80 zaměstnanců. Jde například o techniky provozu, systémové inženýry, technology nebo IT specialisty.

Elektrárna má 1188 zaměstnanců. Dlouhodobě tam nejčastěji nastupují absolventi Západočeské univerzity, ČVUT a VUT Brno.

Čtěte také:
Rakušané chtějí kontrolovat české jaderné elektrárny
Elektřina je u nás teď dražší než v Německu

Jsme na potřebném stavu, nicméně o nové lidi máme stále zájem, a to o absolventy i zkušené odborníky. Letos máme v plánu přijmout osm desítek zaměstnanců, techniky provozu, systémové inženýry, specialisty profesní podpory, technology technické kontroly, IT specialisty nebo provozní elektrikáře,“ řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Každý rok má elektrárna zájem i o operátory.

Loni a předloni posiloval Temelín kontrolní útvary. Za uplynulé dva roky zde našlo práci 183 lidí. Letos budou nábory souviset především s generační obměnou a s vykrýváním běžných personálních změn. „Například do roku 2020 vznikne nárok na odchod do důchodu více než třem desítkám odborníků a my musíme být na jejich odchod připraveni,“ uvedl mluvčí.

Nových míst vznikne letos jen několik, například pozice specialisty hodnocení konfigurace jaderných elektráren nebo projektanta-konstruktéra. Uchazečů o práci má Temelín dost. Spolupracuje se středními i vysokými školami, účastní se pracovních veletrhů, pořádá odborné stáže. V jižních Čechách spolupracuje se 13 středními školami, v ČR s technicky zaměřenými vysokými školami. „Dlouhodobě u nás nacházejí uplatnění nejčastěji absolventi Západočeské univerzity, ČVUT Praha nebo VUT Brno,“ řekl Sviták.

Zaměstnancům energetické společnosti ČEZ vzrostou letos smluvní mzdy o 2,2 procenta a tarifní mzdy o šest procent. Průměrnou mzdu firma nesděluje. „Mzdy v ČEZ jsou zcela konkurenceschopné a v sektoru energetiky jednoznačně nadprůměrné,“ řekl mluvčí. Platy v Temelíně jsou i vyšší než je jihočeská průměrná mzda, jež byla loni ke třetímu čtvrtletí 26 207 korun.

Elektrárna je největším výrobcem elektřiny v ČR, její produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. První elektřinu vyrobil Temelín v prosinci 2000. Loni vyrobil 16,48 terawatthodin (TWh) elektřiny, což je nejvyšší roční výroba. Temelínská elektřina by vystačila českým domácnostem na 13 měsíců, jihočeským domácnostem na 13,5 roku.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna