Temelín nacvičí únik radioaktivních látek

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. Foto: CĚZ

Havárie s únikem radioaktivních látek bude námětem cvičení v jaderné elektrárně Temelín, které začne dnes. Již třetí letošní cvičení v Temelíně potrvá do 23. května. Lidí v bezprostředním okolí elektrárny se akce nedotkne, ale mohou zaslechnout kolísavý tón sirén a zahlédnout cvičné výjezdy monitorovacích týmů. Řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Letos naplánoval Temelín devět cvičení. Během toho dnešního zkusí energetici, jak funguje havarijní štáb. “Prověřovat se budou komunikační kanály mezi elektrárnou, Státním úřadem pro jadernou bezpečnost a dalšími složkami, které by se podílely na řešení mimořádné události,” řekl mluvčí.
Obyvatel se podle něj cvičení nedotkne. Pouze 22. května ráno asi zaznamenají zvuk sirén z areálu elektrárny a ve středu 23. května se bude v okolí Temelína pohybovat skupina monitorující radiační situaci a odebírající vzorky. “Půjde o jedno auto a pracovníci použijí běžný pracovní oděv, nikoli ochranné obleky,” doplnil Sviták.

Čtěte také:
Temelín udělal změnu v bezpečnostním softwaru
V Temelíně začali zavážet palivo do reaktoru

Začátkem března skončila v Temelíně plánovaná odstávka prvního bloku, která začala loni v prosinci a trvala 83 dní. Letos plánují energetici ještě odstávku druhého bloku, která začne 29. června a potrvá dva měsíce.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobila 16,48 TWh elektřiny, což byla zatím nejvyšší roční výroba. Temelínská elektřina by vystačila všem českým domácnostem na 13 měsíců, jihočeským domácnostem na 13,5 roku.

Mohlo by vás zajímat:
Služební auto obra Koloděje
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu