Temelín vymění při jarní odstávce v reaktoru čtvrtinu paliva

Nové palivo doprovází policisté až do areálu elektrárny. Foto: pixabay.com

Jaderná elektrárna Temelín vymění při odstávce prvního bloku 42 palivových souborů, zhruba čtvrtinu paliva v reaktoru. Dvouměsíční odstávka by měla začít 13. března. V těchto dnech dovezl ČEZ do Temelína poslední část čerstvého paliva od ruské firmy Tvel. Uvedl temelínský mluvčí Marek Sviták.

Palivo naváželi energetici postupně od poloviny loňského roku z několik tisíc kilometrů vzdáleného výrobního závodu ruské korporace Tvel ve městě Elektrostal nedaleko Moskvy. Vozilo se částečně letecky, částečně po silnici. O trase a termínech věděl omezený okruh prověřených lidí. Zvýšená radiační opatření nebyla potřeba. „Z hlediska radioaktivity není čerstvé palivo nebezpečné, jde ale o velmi drahý a strategický materiál,“ uvedl ředitel elektrárny Jan Kruml.

Čtěte také:
Nová rakouská vláda zavaří české elektřině
Energetická soběstačnost je český trumf

Výrobce dopravuje palivo v ocelových kontejnerech, odolných proti ohni, vodě, pádům z výšek i nárazům. Jejich klíčovým prvkem je takzvaný akcelerometr. Díky němu lze zjistit, zda při přepravě nenastal nadměrný náraz, který by mohl palivo poškodit.

Nové palivo doprovází policisté až do areálu elektrárny, kde ho převezmou energetici. „Naši specialisté kontrolují počet kontejnerů, neporušenost nainstalovaných pečetí nebo stav akcelerometrů. Poté uloží kontejnery ve skladu čerstvého paliva a palivové soubory umístí do skladovacích zásobníků,“ uvedl Sviták.

V každém ze dvou temelínských reaktorů je 163 palivových souborů. Jeden soubor měří přes 4,5 metru a váží asi 750 kilogramů. V reaktoru je asi 86 tun paliva. Palivo zůstává v reaktoru obvykle čtyři roky. Ročně elektrárna vymění čtvrtinu paliva.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 3,3 TWh elektřiny.

Mohlo by vás zajímat:
Nové elektrické náklaďáky pro důl Conuma Coal
Autonomní náklaďák nemá ani kabinu
Služební auto obra Koloděje