Teplárna dokáže i ochladit

Teplárna České Budějovice. Foto: teplarna-cb.cz

Teplárna České Budějovice vyrábí nejen v tropických dnech chlad z páry. Využívají ho hlavně Jihočeská univerzita a Jihočeské muzeum ve svém archivu, společnost jedná s několika dalšími velkými zákazníky. Ve městě loni teplárna prodala 152 gigajoulů (GJ) chladu.

Městská firma umí chlad vyrobit a dodat zákazníkům stejně jako teplo, páru nebo elektřinu. Centrální výroba chladu je podle člena představenstva teplárny Martina Žahourka řešení hlavně pro velké budovy a objekty, protože významně šetří peníze za nespotřebovanou elektřinu, respektive velikost elektrického jističe.

Čtěte také:
Budějovická teplárna prodlouží síť na 25 km
Král: Zpřísnění emisí má téměř nulový přínos

Pro mnohé je také důležitá bezhlučná a spolehlivá dodávka bez vibrací stejně jako nízké náklady na obsluhu a údržbu zařízení. Od určitého výkonu jde o finančně zajímavou alternativu k dnes asi nejrozšířenějším elektrickým kompresorovým jednotkám, která dokáže náklady na chlazení snížit a nezatěžuje elektrickou přenosovou soustavu,” řekl Žahourek.

Chlad z teplárny využívá hlavně Jihočeská univerzita v knihovně, rektorátu nebo na filozofické fakultě. Firmy, úřady, nemocnice či hotely centrální dodávky chladu teprve objevují. “V jeho potenciál ale věříme. Už proto, jak se u nás zvyšuje počet tropických dnů,” uvedl předseda představenstva teplárny Václav Král.

Chlad teplárna vyrábí od června do konce srpna, možnosti jsou ale mnohem větší, k jeho dodávkám se totiž využívá běžná distribuční síť. Chlad se vyrábí u klienta v absorpční jednotce, která je napojena na standardní teplárenské rozvody. Zájem o tento chlad mají i klienti, kteří ve městě připravují rekonstrukce svých budov či areálů nebo chtějí nahradit dožívající elektrickou klimatizaci. Teplárna jedná i s developery. „Máme několik velmi významných rozvojových projektů,” řekl Žahourek.

Teplárna dodává teplo a teplou vodu do více než 28 400 bytů ve městě. Loni prodala 1611,6 terajoulu tepelné energie, meziročně o 2,5 procenta více, hlavně díky tomu, že průmyslové podniky odebíraly více páry. Její distribuční síť měří 165 kilometrů, z nichž je 97 kilometrů parovodů, 23 kilometrů horkovodů a 44 kilometrů teplovodů.

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme