Doba čtení:2 m, 43 s
„Pořád si myslím, že Energetický regulační úřad je tu od toho, aby chránil zákazníky, ne aby maximalizoval zisky státních monopolů,“ uvedl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR a bývalý premiér Mirek Topolánek. Foto: Teplárenské sdružení ČR

Návrh cenových regulací od Energetického regulačního úřadu (ERÚ) upřednostňuje státní firmy před domácími odběrateli, tvrdí Teplárenské sdružení ČR. Podle sdružení návrh počítá v příštích letech s několikanásobným nárůstem plateb za přepravu plynu, což má navýšit zisk státních firem. Teplárenské sdružení to sdělilo ČTK.

ERÚ oznámí definitivní rozhodnutí o cenové regulaci na konci listopadu. Ke kritice sdružení následně úřad uvedl, že zvýšení plateb zákazníků je vynuceno poklesem tranzitu plynu a potřebou udržení jeho konkurenceschopnosti. Zároveň odmítl, že by zohledňoval, zda jde o státní nebo soukromý subjekt.

Návrh cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu o regulovaných cenách souvisejících s dodávkou plynu preferuje zájmy státní společnosti Net4Gas před ochranou zákazníků odebírajících plyn,“ uvedlo dnes sdružení.

Chladné září zvýšilo spotřebu plynu

Podle Teplárenského sdružení návrh počítá například s tím, že přeprava plynu přes celé území ČR bude v příštím roce levnější než jeho přeprava pro tuzemské odběratele. Platby odběratelů podle sdružení mají stoupnout z loňských 2,17 miliardy Kč na pět miliard korun v příštím roce. Od roku 2028 pak podle sdružení vzrostou tržby Net4Gas na více než šest miliard korun.

Cílem toho je podle sdružení navýšit ziskovost státního podniku, který stát loni odkoupil. „Pořád si myslím, že Energetický regulační úřad je tu od toho, aby chránil zákazníky, ne aby maximalizoval zisky státních monopolů,“ uvedl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR a bývalý premiér Mirek Topolánek. Podle něj se jedná o skryté zdanění energií.

ERÚ však s těmito komentáři nesouhlasí. Úřad podle mluvčího Michala Keborta při regulaci neřeší, zda jde státní nebo soukromý subjekt. „Rozhodující je zákon, který jasně stanoví, že oprávněné náklady provozovatele soustavy musí být pokryty z regulovaných plateb,“ uvedl Kebort. Navýšení plateb za provoz přepravní soustavy u odběratelů je tak podle něj dáno poklesem mezinárodního tranzitu plynu tuzemskou soustavou po vypuknutí války na Ukrajině.

Analýza pro prezidenta: Uhelné elektrárny zavírat nemůžeme

Cena mezinárodního tranzitu byla podle úřadu stanovená cenovým rozhodnutím vydaným už na jaře a zohledňuje mezinárodní cenové porovnání. „Primárně má za cíl udržet tranzit plynu přes Českou republiku konkurenceschopným a maximalizovat výnosy z mezinárodního tranzitu – což je jednoznačně ve prospěch tuzemských zákazníků, protože mezinárodní tranzit pomáhá financovat provoz tuzemské přepravní soustavy,“ dodal Kebort.

Mluvčí dále připomněl, že výnosy společnosti Net4Gas postupně klesají z předloňských 10,4 miliardy Kč na zhruba 5,4 miliardy Kč v příštím roce. Značná část nákladů na provoz soustavy tak přepravci nebyla uznána, což samo o sobě vyvrací tvrzení sdružení, že cílem cenového návrhu je zvýšit ziskovost státního podniku, dodal Kebort.

Teplárenské sdružení dále kritizovalo v návrhu metodiky regulace pro šesté regulační období takzvané motivační programy, kde jsou státní energetické monopoly odměňovány bonusem za plnění svých zákonných povinností. Podle sdružení tím například společnost Net4Gas bude ročně inkasovat navíc stovky milionů korun, pokud nebude přeprava podle smlouvy o poskytnutí přepravy plynu s pevnou přepravní kapacitou v regulovaném roce omezena či fyzicky přerušena z jiných než zákonných důvodů.

Cena energií se skládá z obchodní složky, kterou určují dodavatelé, a regulované části, kterou spravuje stát. Regulovanou část ceny určuje každoročně ERÚ.