Teplárny ukončily topnou sezonu

Teplárny letos končily s topením o více než měsíc později než loni. Foto: Veolia

Teplárny v Česku definitivně ukončily topnou sezonu, spotřeba v ní byla podobná té minulé na přelomu let 2017 a 2018. Uvedl to mluvčí Teplárenského sdružení ČR (TS ČR) Pavel Kaufmann.

Teplárny letos končí s topením o více než měsíc později než loni, kdy byla topná sezona mimořádně krátká a teplárny ve většině republiky ji ukončily už v polovině dubna. Pokles spotřeby proti minulé zimě podle něj letos dorovnal neobvykle studený květen, i tak šlo o čtvrtou nejteplejší topnou sezonu za deset let.

Čtěte také:
V EU zdražila elektřina i plyn
Německý politik chce zablokovat Nord Stream 2

Výsledky zimy opět ovlivnilo teplé počasí. Chladnější než v minulé zimě byly letos vedle května pouze leden a duben. V ostatních měsících se teploty pohybovaly nad dlouhodobým teplotním průměrem,“ uvedl ředitel TS ČR Martin Hájek. Sdružení podotklo, že přestože se v letošní topné sezoně topilo o 22 dnů více než při té minulé, klimaticky byla jen o 1,8 procenta chladnější.

Jelikož se zálohy nastavují zpravidla podle delšího teplotního průměru, nemusí se domácnosti obávat, že chladný květen výrazně zvýšil letošní náklady na vytápění. O jejich celkové výši za letošek rozhodne až počasí od září do prosince,“ doplnil Hájek. Už dříve sdělil, že v loňském roce poklesla meziročně spotřeba tepla z tepláren v ČR na vytápění a ohřev vody v rozmezí mezi šesti až osmi procenty. Většina domácností tak podle něj při ročním vyúčtování nákladů za teplo za rok 2018 obdržela přeplatky v řádu až několika set korun.

Sdružení už dříve sdělilo, že průměrná čtyřčlenná domácnost v bytovém domě v Česku ročně spotřebuje na vytápění bytu a ohřev vody 25 gigajoulů (GJ) tepla. Podle Kaufmanna činí nyní průměrná cena tepla z uhlí v Česku zhruba 605 Kč/GJ, ze zemního plynu asi 620 Kč/GJ. Průměrná roční platba domácností se tak pohybuje kolem 15.000 korun. Podle šetření Českého statistického úřadu se náklady na vytápění a ohřev vody podílejí na celkových spotřebních vydáních domácností zhruba šesti procenty.

Topná sezona podle vyhlášky ministerstva průmyslu trvá od začátku září do konce května. Vytápění je možné přerušit nebo omezit dříve, pokud průměrná venkovní teplota vystoupí dva dny po sobě nad 13 stupňů a nečeká se ochlazení.

Teplárenské sdružení ČR bylo založeno v roce 1991, jeho členové zásobují teplem dálkově 1,2 milionu domácností, v nichž žije přes tři miliony obyvatel. Teplo dodávají i průmyslovým podnikům, školám, nemocnicím nebo úřadům.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje