Těžaři hledají nové zaměstnance už mezi učni

Aktuálně ve společnostech Vršanská uhelná a Coal Services absolvuje praxi čtveřice žáků druhých ročníků mostecké Střední školy technické. Foto: wikipedia.org

Společnosti skupiny Sev.en Energy stojí před postupnou generační obměnou, řada zaměstnanců bude v následujících letech odcházet do starobního důchodu. Sehnat kvalitní zaměstnance se však v poslední době ukazuje jako jeden z největších problémů pro firmy v celé republice. Hledání proto začíná už na školách a učilištích. A společnosti Sev.en Energy nabízejí žákům zajímavou odbornou praxi. 

Od loňského roku se snažíme získávat učně na odborné praxe v našich těžebních společnostech. Vycházíme z potřeby postupné generační obměny i ze situace na trhu práce, kde se nedostává hlavně řemeslníků,“ vysvětlil Petr Mrvík, personální ředitel společností Sev.en Energy. Aktuálně ve společnostech Vršanská uhelná a Coal Services absolvuje praxi čtveřice žáků druhých ročníků mostecké Střední školy technické. Jedná se přitom i s dalšími učilišti a středními školami nejen z Mostecka, ale i z okolních regionů. Obvykle žáci druhého, případně třetího ročníku, absolvují jeden týden praxe ve firmě a jeden týden teorie ve škole v období od října do května.

Čtěte také:
Počet učeben z Chytrých hlav stoupá
Těžaři přiblížili žákům chemii

Učni se seznamují se způsobem práce na pracovištích těžebních společností a snahou je, aby po ukončení studia nastoupili do pracovního poměru u nás a rozvíjeli dovednosti nasbírané při odborné praxi. Jsme trochu limitováni legislativou, žáci nemohou do všech těžebních provozů, proto většinu času tráví v dílnách. Zákonem je také stanovena minimální výše odměny, kterou si během praxe mohou vydělat,“ upřesnil personální ředitel.  A právě odměnu se nyní těžební společnosti rozhodly učňům navýšit. Při plné docházce na praxi si žák druhého ročníku bude moci vydělat necelých pět tisíc korun, třeťáci se mohou dostat i přes pětitisícovou hranici. „Většina praktikantů je z druhých ročníků, ale snažíme se je motivovat, aby u nás na praxi pokračovali i v dalším ročníku, za což jim nabízíme jednorázový bonus,“ doplnil Petr Mrvík. Nejde ale jen o peníze, žáci na praxi dostávají i kompletní vybavení, včetně montérek a závodního stravování za zvýhodněné zaměstnanecké ceny,  což také není v každé firmě zvykem. Učňům, kteří se na praxi osvědčí, těžební společnosti nabídnou zaměstnanecký poměr, který je u některých klíčových profesí spojený se zajímavým náborovým příspěvkem.

I když se společnosti skupiny Sev.en Energy snaží o nábor zaměstnanců třeba i na veletrzích práce a burzách pracovních příležitostí, spolupráce s učilišti a školami je jednou z nejdůležitějších možností, jak přilákat mladé zaměstnance pro postupnou generační obměnu.

Důležité je přitom upozornit, že na praxi do těžebních společností mohou přijít i děti zaměstnanců z různých škol tohoto typu, s nimiž firmy Sev.en Energy prozatím nenavázaly kontakt. „Stačí jen kontaktovat personalisty a firma se spojí se školou a dohodneme si podmínky,“ uzavřel personální ředitel.

Mohlo by vás zajímat:
Ze starého lomu je špičkové golfové hřiště
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu
Po bagrech zůstaly mokřady a čistá voda