Těžaři se ohradili proti lžím aktivistů

Skupina Sev.en Energy, která například těží v lomu ČSA (na snímku), zaplatila za posledních osm let státu a zaměstnancům zhruba 38 miliard korun. Foto: Severní energetická

Zelené lži pana Duhy, tak zní titulek článku v MF DNES, v němž mluvčí skupiny Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová reagovala na informace, které o firmě šíří aktivisté z Hnutí Duha.

Programový ředitel Hnutí Duha Jiří Koželouh publikoval v minulých dnech informace týkající se skupiny Sev.en Energy. V textu, který současně rozeslal zákonodárcům, mimo jiné uvedl, že společnost Czech Coal inkasovala na dividendách z koupených uhelných dolů na Mostecku 22 miliard korun, do státního rozpočtu však na poplatcích odvedla „jen“ 800 milionů korun.

Čtěte také:
Počet učeben z Chytrých hlav stoupá
Na čistou energetiku počkejte pár století

Zástupci těžební společnosti však upozorňují, že Koželouh současně zamlčel celou řadu faktů a souvislostí. „Pravdu rozhodně neříkají. Doly byly v roce 2007 na prodej za 28 miliard korun. Vyplacená dividenda tedy zatím ani nepokryla tehdejší tržní cenu. Stát přitom od nás na daních za posledních 8 let dostal víc než 15 miliard korun, zaměstnanci včetně odvodů dalších zhruba 15 miliard korun. Připočítejme přes jednu miliardu korun na poplatcích a 7 miliard investic do životního prostředí a dojdete k číslu přes 38 miliard. To je skutečný finanční přínos Sev.en Energy celé České republice – suma 47krát vyšší, než co uvádí hnutí Duha,“ vysvětlila mluvčí serveru iUHLI.cz.

„Jde o částku, za kterou lze postavit 25 moderních nemocnic nebo 126 škol včetně kompletního vybavení. To samozřejmě pan Koželouh neuvádí. Nehodí se mu to do jeho zeleného krámu. Za pravdivá čísla a fakta by totiž svých 16 milionů korun, které Duha dle své výroční zprávy jen loni vydala na provoz a na platy svých zaměstnanců, zřejmě nikdy neinkasoval,“ uvedla v MF DNES Sáričková Benešová.

Mohlo by vás zajímat:
Ze starého lomu je špičkové golfové hřiště
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu
Po bagrech zůstaly mokřady a čistá voda