Těžit bitcoiny už se nevyplatí

Náklady na těžbu bitcoinu se v různých zemích výrazně liší. Foto: pixabay.com

Těžba bitcoinu se přestává mnohým těžařům vyplácet kvůli klesající ceně nejznámější kryptoměny.Podle expertů by se některým těžařům vyplatilo těžební farmy vypnout a počkat, jestli se hodnota bitcoinu nezvedne.

Bitcoin se dostal do bodu, kdy už ho není výhodné těžit. „Bitcoin se v současnosti obchoduje na hodnotě nákladů těžby. Ty nyní podle našeho modelu činí 8038 dolarů,” uvedl ve Thomas Lee ze společnosti Fundstrat. Náklady na těžbu bitcoinu se v různých zemích výrazně liší. Například v Číně je díky vodním elektrárnám poměrně laciná elektřina, uvedl server ihned.cz.

Čtěte také:
Rus chce těžit bitcoiny. Koupil si dvě elektrárny
Island zachvátila bitcoinová horečka

Bitcoin se těží energeticky náročným procesem, ke kterému se využívá vysoká výpočetní síla počítačového hardwaru. Při těžbě se řeší složité matematické rovnice. Za vyřešení rovnice je těžař odměněn v bitcoinech. Pokud finanční náročnost těžby bitcoinu přesáhne jeho hodnotu, těžaři mohou ztratit motivaci.

Odhady nákladů na těžbu bitcoinu jsou ale zejména kvůli rozdílným cenám elektřiny složité. Například na čínském trhu mají těžaři přístup k velmi levné elektřině z vodních elektráren. Aby bylo možné s čínskými těžaři soupeřit, je nutné platit méně než 4 centy (82 haléřů) za kilowatthodinu. Model společnosti Fundstrat počítá s průměrnou světovou cenou 6 centů za kilowatthodinu.

Bitcoin koncem roku postihla zlatá horečka, jeho hodnota pak vystoupila až na 20 tisíc dolarů ze zhruba šesti tisíc v listopadu. Za celý loňský rok zpevnil o více než 1300 procent. Začátkem ledna začala jeho hodnota klesat zhruba k sedmi tisícům. Experti se shodovali, že bitcoinová bublina splaskla. V lednu došlo v Česku k vykoupení některých grafických karet, které se pro těžbu využívají, což způsobilo růst jejich ceny.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední světová kybernetická měna. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem. Je navržen tak, aby ho nikdo nemohl ovlivňovat, ani vlády a centrální banky.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje