Z bývalého dolu je unikátní muzeum

Podkrušnohorské technické muzeum; popisek: Podkrušnohorské technické muzeum vzniklo z bývalého dolu Julius III. Foto: ptm.cz

Až budete přemýšlet, kam o víkendu vyrazit na výlet, máme pro vás zajímavý tip. Jedete-li tramvají z Mostu do Litvínova, na zastávce Kopisty nepřehlédnete poutač na místní technické muzeum, které vzniklo z bývalého hnědouhelného dolu Julius III.

Muzeum se nezaměřuje jenom na historické dobývání, ale také na zpracování uhlí v hnědouhelné severočeské pánvi. Důl v Kopistech byl otevřen již za Rakousko-Uherska a těžilo se v něm 120 let. Zcela vyčerpané dílo, jak říkají horníci, bylo uzavřeno v polovině devadesátých let minulého století a dnes je zajímavou turistickou atrakcí. Všechny stroje a zařízení jsou funkční. Návštěvníci mají možnost si je osahat a vyzkoušet. Součástí expozic je ukázková štola Julius, kde ze stěny padá skutečné uhlí, hlasitě rachotí pásy dopravníků a zvuk zvonku oznamuje odstřel uhelné stěny, uvedl časopis Revue Sondy.

Čtěte také:
Tajuplná uhelná lebka
Důl Jeroným odkryl nová tajemství

Vše působí velmi autenticky právě díky tomu, že muzeum je umístěno v prostorách bývalého hlubinného dolu Julius III., což podtrhují vystavené historické exponáty, které dávají návštěvníkům například možnost autentického fárání nebo prohlídku expozice užití uhlí pro chemické zpracování.

Unikátním exponátem je parní těžní stroj z roku 1891, který byl vyroben v pražských dílnách Českomoravské strojírny. Na šachtě sloužil až do jejího uzavření. Na prohlídku rudného dolování zve plastika osoby v hornické uniformě podle ministerského nařízení z roku 1890. Technicky založené turisty jistě zaujme mj. průřez pece na zpracování vápence, mládež pak bezesporu ocení interaktivní hernu na hornické dovednosti, nechybí ani pohled do rudné štoly s viditelnou žílou rudy olova.

Myslí se tu i na dětské návštěvníky

O namáhavém hornickém řemesle vypráví expozice hlubinného dobývání a návštěvníci mohou při sfárání zahlédnout i permoníka. Pokud ne, nemusí být děti ani jejich rodiče smutní, závěrečná část prohlídky je totiž těmto pohádkovým postavičkám věnována. Dozvíte se zde vše, co je třeba. Permoníci jsou skřítci obývající a střežící doly. Věřilo se na ně v hornických oblastech u nás i jinde v zahraničí. Tihle důlní mužíčkové se vyznačují velkou hlavou a krátkýma nohama. Oblečeni jsou jako horníci a v ruce obvykle nosí svítilnu. Svým zjevením se většinou ohlašovali neštěstí na díle, ale také to mohlo znamenat nález žíly drahého kovu. Slyšet je pracovat prý nosilo štěstí. Když horník permoníka potkal, měl ho pozdravit hlasitým hornickým Zdař Bůh!, a rozdělit se s ním o svačinu. Nedoporučovalo se permoníky pohrdat nebo se k nim chovat ošklivě.

Malá rada závěrem: pokud vás návštěva zrušeného hlubinného dolu nadchla a podobné záležitosti vás zajímají, vřele doporučujeme tzv. Uhelné safari se třemi zážitkovými trasami po mosteckých povrchových dolech tváří v tvář novodobým dinosaurům včetně prohlídky zdařilé rekultivace, mosteckého hipodromu, vyhlídky Vršany i areálu „posunutého“ děkanského kostela a jezera Most. Více na: www.uhelnesafari.cz

Podkrušnohorské technické muzeum má otevřeno od března do října, od úterý do neděle, 9.00–17.00 hod. Prohlídky trvají cca 2 až 2,5 hodiny. Více informací: ptm.cz

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme