Doba čtení:2 m, 12 s
Šéf Sokolovské uhelné a SUAS Group Pavel Tomek upozornil, že každý projekt v oblasti energetiky je, až na ojedinělé výjimky, připravován s návratností deset a více let. Foto: SUAS

Cíle nového klimaticko-energetického plánu vlády jsou podle šéfa Sokolovské uhelné a SUAS Group Pavla Tomka ambiciózní, ale s realitou nemají mnoho společného. Tomek to řekl v rozhovoru pro Forbes.

„Není to jen můj názor, podobná reakce zaznívá od většiny kolegů, kteří se pohybují na trhu s energiemi,” vysvětlil šéf třetího největšího výrobce elektřiny v Česku, podle nějž jsou investice do OZE i plynu z pohledu soukromého investora rizikové.

„Potýkáme se s velkými obtížemi při realizaci obnovitelných zdrojů, například v případě fotovoltaických parků. A to z hlediska investičního prostředí, návratnosti vložených finančních prostředků a vzhledem ke schopnosti tyto zdroje provozovat takovým způsobem, aby byly ekonomicky udržitelné a eliminovaly se poměrně vysoké náklady na řízení a odchylky. Totéž platí pro bateriová úložiště. V této oblasti se nyní snížily ceny za služby výkonové rovnováhy, takže investice do zařízení pro akumulaci energií nedávají ekonomicky smysl,“ popsal realitu Tomek.

Velmi nejistá je podle něj situace i v oblasti zemního plynu. Sokolovská uhelná vlastní plynovou elektrárnu ve Vřesové, tak však momentálně stojí.

Zdražení elektřiny ohrožuje konkurenceschopnost firem

„V srpnu roku 2020 jsme ukončili tlakové zplyňování uhlí s tím, že se naše paroplynová elektrárna odpojila od využívání energie plynu vznikajícího právě tlakovým zplyňováním. Přešli jsme k plnohodnotnému využívání zemního plynu, které trvalo do konce roku 2021. Od ledna roku 2022 až dosud není paroplynová elektrárna v provozu – nebylo to v uplynulém období ani dost dobře možné s ohledem na velmi vysoké ceny plynu,“ uvedl Tomek.

Upozornil, že ani výhled do budoucna není nikterak růžový. „Pokud nedojde ke stabilizaci trhu s energiemi a zároveň se neusadí cena zemního plynu, potom se dá jen těžko uvažovat o jeho využívání tak, abychom v této sféře mohli plánovat ekonomicky smysluplné projekty. Investiční prostředí bohužel neskýtá – s ohledem na velmi volatilní trhy, krátkodobý výhled a nepředvídatelné legislativní změny – možnost tvořit dlouhodobé investiční plány, které by mohly být podkladem pro rozhodování o investicích do zdrojů na plyn. Každý projekt v oblasti energetiky je, až na ojedinělé výjimky, připravován s návratností deset, případně více let. Proto říkám, že z ekonomického hlediska kvůli obtížně předvídatelnému vývoji je jakákoliv investice do oblasti obnovitelných zdrojů vysoce riziková – a stejně je tomu v případě zdrojů využívajících zemní plyn,“ vysvětlil ekonomické aspekty Tomek.

Proti realizaci těchto projektů podle něj stojí nepředvídatelné investiční prostředí v Česku, absence rozumného a pragmatického řešení postupného snižování využívání fosilních paliv v energetice i vysoké riziko zmařených investic v řádu až několika miliard korun.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa