TOP 10 českých odpůrců těžby uhlí

Starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt a starostka Litvínova Kamila Bláhová. Foto: iUHLI.cz
Hnědému uhlí v České republice řada lidí nefandí. Pro většinu z nich je, i přes své přínosy, energetickým dinosaurem, kterému by mělo odzvonit. Nejvíce jsou slyšet odpůrci z řad politiků a ekologických aktivistů. Server iUHLI.cz se pokusil sestavit žebříček TOP 10 odpůrců těžby uhlí v ČR, které seřadil dle abecedy.
Kamila Bláhová
Starostka města Litvínov zvolená za hnutí ANO, předtím manažerka, hlasitě protestovala proti prolomení limitů těžby.
„Litvínova by se prolomení limitů dotklo hodně. Hranice by končila zhruba půl kilometru od města. Z druhé strany máme Důl Bílina. Těžba ovlivňuje nejen životní prostředí, ale také brání regionálnímu rozvoji. Navíc, pokud by bylo rozhodnuto, že limity budou prolomeny a Horní Jiřetín zmizí z mapy (byť třeba částečně), tak to má další návazné negativní důsledky. Byla by zrušena silnice vedoucí z hor přes Jiřetín do chemičky a směr na Most. To by pro Litvínov znamenalo komplikovanou a zvýšenou dopravu přes centrum města,“ řekla letos v únoru serveru Investigate.cz Bláhová.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Foto: iUHLI.cz
Richard Brabec
Člen hnutí ANO a ministr životního prostředí, od října 2013 je poslancem. Od roku 2000 až 2004 působil jako zastupitel Středočeského kraje. Je bývalý zastupitel města Kladna. Ve vládě bojoval proti prolomení limitů těžby.
„Vláda to rozhodnutí učinila s vědomím, že to znamená postupný útlum těžby na dolu ČSA do roku 2024,“ řekl MF DNES v říjnu po rozhodnutí vlády o limitech Brabec.

Bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. Foto: Wikimedia
Martin Bursík
Český politik, bývalý předseda Strany zelených. Byl místopředsedou vlády a ministrem životního prostředí ve druhém kabinetu Mirka Topolánka. Zakladatel Liberálně ekologické strany (LES).
„Vláda svým rozhodnutím o prolomení limitů těžby zpochybnila jeden ze základních kamenů polistopadového vývoje,“ napsal v říjnu po rozhodnutí o limitech pro Lidové noviny Bursík.
Vladimír Buřt
Starosta města Horní Jiřetín, v letech města 2006 až města 2014 byl místostarostou, od roku 2012 zastupitel Ústeckého kraje. Narodil se v jedné z více než stovky obcí, které byly zbourány kvůli těžbě hnědého uhlí.
„Je skvělé, že v projednávaném návrhu vůbec není prolomení limitů na dole ČSA, ale na druhé straně ta možnost, že by se k tomu mohli vracet každý rok, je samozřejmě strašná. Chceme požádat ministry, aby to rozhodnutí bylo trvalé, aby se k tomu vláda nevracela podle libovůle uhlobaronů nebo ministrů,“ řekl České televizi v říjnu po rozhodnutí o limitech Buřt.
Jan Koželouh
Programový ředitel hnutí Duha.
„V boji o využití hnědého uhlí, které leží za zrušenými limity povrchového dolu Bílina, se rozhoduje o budoucnosti celé české energetiky,“ napsal letos v listopadu pro server E15.cz Koželouh.
Čtěte také:
Prolomeno! Na Bílině se bude těžit za limity
Prolomit limity za pět let znamená problém
Martin Mikeska
Energetický expert Hnutí DUHA, kde vede šestičlenný tým zabývající se prosazováním čistější energetiky a moderní ekonomiky.
„Těžba fosilních paliv bude i v příštích letech ztrácet dech. To není nic nového, historie zániky oborů zná. Zájmem státu by měla být minimalizace sociálních dopadů při útlumu těžby, nikoli nalévání veřejných prostředků do neživotaschopných společností. Místo miliardových injekcí a prodlužování fosilní agónie je pro všechny lepší začít se postupně připravovat na nevyhnutelnou změnu,“ napsal letos v březnu pro server E15.cz Mikeska.
Petra Němcová
Ekologická aktivistka, členka iniciativy „Limity jsme my“.
„Ústecký kraj neoplývá prosperitou, naopak těžba snižuje atraktivitu regionu pro nové investory a mladé kvalifikované lidi, zároveň snižuje ceny nemovitostí,“ řekla serveru A2alarm.cz v říjnu před rozhodnutím vlády o limitech Němcová.
Jan Rovenský
Český ekologický aktivista. Od roku 1992 se začal se věnovat ochraně přírody a v roce 1997 se stal v Plzni vedoucím Centra pro podporu občanů organizace Děti Země. V roce 2005 nastoupil jako vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR.
„Boji za zachování územních ekologických limitů těžby jsem věnoval posledních 9 let života. Jen těžko proto mohu mít z rozhodnutí vlády radost – principiálně vzato jsem tenhle boj prohrál,“ napsal pro Hospodářské noviny po říjnovém rozhodnutí vlády o limitech Rovenský.

Expremiér Vladimír Špidla
Vladimír Špidla
Bývalý premiér a předseda ČSSD. Šest let byl evropským komisařem pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti. Od října 2011 je ředitelem sociálnědemokratického think-tanku Masarykova demokratická akademie a od roku 2014 působí jako ředitel Odboru poradců a poradkyň předsedy vlády.
„Prolomení limitů by v zásadě znamenalo vytvoření stavebních uzávěr u zhruba 30 obcí, protože v ten okamžik by veškeré zásoby, které nejsou odepsané, musely být zabezpečeny podle horního zákona,“ řekl serveru lidovky.cz v prosinci 2013, kdy vláda Jiřího Rusnkoka zvažovala prolomení limitů, Špidla.
Milan Šťovíček
Český politik, který byl v letech 2010 až 2013 zvolen za Věci veřejné poslancem. V letech 2006 až 2009 a opět v letech 2010 až 2014 starosta města Litvínova. Byl členem ODS, v říjnu 2009 ale na všechny funkce rezignoval a členství ve straně ukončil.
„Když jsem byl ve Sněmovně, podařilo se zásadně změnit horní zákon. Na můj podnět byly vypuštěny vyvlastňovací paragrafy, ale zároveň jsem navrhoval, aby stát změnil přístup k tomu, kolik získává ze suroviny. Pro stát je to směšná almužna. Vzhledem k předčasným volbám v roce 2013 už se to bohužel nepodařilo realizovat,“ řekl v únoru serveru Aktuálně.cz Šťovíček.
Mohlo by vás zajímat:
Uhlí z ČSA jednou využito bude
Dienstl: Boj o zachování práce nevzdám
Vláda zasadila Mostecku další krutou ránu
Související články