TOP 10 uhelných událostí v ČR za rok 2015

Loňský rok byl pro hnědé i černé uhlí zásadní, bohužel převažovaly spíše negativní zprávy. Stejně jako v celém světě se i tuzemský uhelný sektor potýká s problémy, především kvůli klesajícím cenám nerostu. Server iUHLI.cz přináší TOP 10 událostí, které měly na těžaře zásadní vliv.

1) Prolomení limitů na lomu Bílina – Vláda dala zelenou další těžbě uhlí na lomu Bílina. Korekce limitů umožní těžbu hnědého uhlí dalších čtyřicet let, vytvoří stovky pracovních míst a přinese desítky miliard korun do státního rozpočtu i regionu. Zejména kvůli přirozené generační obměně bude zapotřebí přijmout již v období do roku 2024 zhruba tisíc nových zaměstnanců.

Vláda Bohuslava Sobotky v Ústí nad Labem před rozhodnutím o limitech. Foto: iUHLI.cz

Vláda Bohuslava Sobotky v Ústí nad Labem před rozhodnutím o limitech. Foto: iUHLI.cz

2) Zachování limitů na lomu ČSA – Dobývání hnědého uhlí v lomu ČSA skončí kolem roku 2022. Vláda totiž neprolomila limity těžby, za nimiž se podle odhadů nachází podle odhadů 750 milionů tun uhlí. Surovina za nimi zůstává teoreticky k dispozici. Budoucí vlády se budou moci k rozhodnutí o lomu ČSA vrátit. Současní ministři už ale pravděpodobně o lomu rozhodovat nebudou.

Lom ČSA. Kolesové rypadlo KU 300. Foto: Severní energetická

Lom ČSA. Kolesové rypadlo KU 300. Foto: Severní energetická

3) Problémy společnosti New World Resources (NWR), která vlastní černouhelnou firmu OKD – Firmu dál drtí nízké ceny uhlí. Objevily se zprávy i o možném uzavření dalších dolů, nejen Dolu Paskov. Vláda soukromou firmu dotovat nechce, horníkům chce ale pomoci. NWR bude muset zřejmě kvůli obtížným tržním podmínkám a nízkým cenám uhlí dále snižovat náklady a zajistit si prostředky na svůj provoz. Zvažuje i budoucnost dalších svých dolů.

Zdeněk Bakala s manželkou. Foto: Profimedia

Zdeněk Bakala s manželkou. Foto: Profimedia

Čtěte také:
TOP 10 navždy bohatých
TOP 10 největších uhelných dolů

4) Schvalování horního zákona – Novelu horního zákona, která má přinést státu víc peněz na poplatcích za těžbu nerostů, poslanci poslali do závěrečného čtení. Novela mění také způsob výpočtu úhrady za nerosty, které firmy vytěží. ústavně právní výbor doporučil posunout účinnost novely zákona o jeden rok až na 1. leden 2017. Poslanci hospodářského výboru navrhli, aby výše úhrad z vydobytého nerostu byla fixována minimálně na pět let. Zvyšována by pak mohla být na základě vývoje tržních cen. Zajištěna by tak měla být stabilita podnikatelského prostředí, která je pro těžební sektor klíčová.

Zasedací sál Poslanecké sněmovny. Foto: Wikipedia

Zasedací sál Poslanecké sněmovny. Foto: Wikipedia

5) Zájem českých firem o německé uhlí – O hnědouhelná aktiva švédské státní společnosti Vattenfall má zájem Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal, spojená se jménem finančníka Pavla Tykače, energetická společnost ČEZ a Energetický a průmyslový holding (EPH) s investiční skupinou PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Vattenfall chce prodat čtyři hnědouhelné doly a elektrárny o celkovém výkonu více než 8 tisíc megawattů. Zároveň prodává v odděleném tendru východoněmecké elektrárny s výkonem kolem 3 tisíc megawattů.

Ilustrační foto: Wikipedie

Ilustrační foto: Wikipedie

6) Schválení Státní energetické koncepce – Vláda v květnu schválila Aktualizaci státní energetické koncepce (ASEK). Koncepce určuje směr, jakým se vydá česká energetika v nadcházejících desetiletích. Dokument dává strategické zadání pro rozvoj české energetiky na dalších 25 let. V roce 2040 má energetický mix výroby elektřiny tvořit z 46 až 58 procent jaderná energetika, z 18 až 25 procent obnovitelné zdroje, černé a hnědé uhlí z 11 až 21 procent a zemní plyn z pěti až 15 procent.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Foto: MPO

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Foto: MPO

7) Boj o hornické důchody – Vládě to sice trvalo dlouho a rozhodnutí několikrát odložila, v listopadu ale ministři rozhodli, že horníci z hlubinných dolů by měli chodit do důchodu o pět let dřív než ostatní pracovníci. Nová pravidla by měla platit od října příštího roku. Horníci tak půjdou do řádného důchodu asi v 58 letech. Celkové výdaje na opatření, které musí schválit poslanci, spočítalo ministerstvo práce na 11,6 miliardy korun do roku 2055.

Foto: OKD

Foto: OKD

8) Tykač ovládne Severní energetickou – Neprolomení limitů na lomu ČSA přineslo v listopadu nečekaný pohyb na energetické scéně. Jeden z hlavních akcionářů skupiny Sev.en Tomáš Fohler oznámil konec svého angažmá. Sev.en by se měla stát součástí Czech Coal Group, za kterou stojí finančník Pavel Tykač. Chystá se nové firemní uspořádání, Sev.en by měl být opět v jedné skupině s Vršanskou uhelnou.

PT_compressed

foto: Redakce

9) Demonstrace horníků – Horníci z Ústeckého kraje i Ostravska se několikrát kvůli svým problémům hlasitě ozvali. Na demonstracích před Úřadem vlády a ministerstvem průmyslu požadovali plné prolomení těžebních limitů. Havíři z Ostravy zase kvůli hornickým důchodům dorazili před Úřad vlády.

Demonstrace horníků v Praze. Foto: Petr Kolev

Demonstrace horníků v Praze. Foto: Petr Kolev

10) Konec dovozů německého uhlí z Mibragu do Česka – Energetický a průmyslový holding (EPH) ukončil dovoz hnědého uhlí z Německa do Česka. Vývoz uhlí z východoněmeckých lomů kritizovali tamní ekologové, podle nichž by místní těžba měla pokrývat pouze potřeby německých elektráren. Uhlí z německých dolů směřovalo v rámci holdingu do Elektrárny Opatovice a do United Energy Komořany.

Těžební důl Profen společnosti Mibrag. Foto: Mibrag

Těžební důl Profen společnosti Mibrag. Foto: Mibrag

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 nejzajímavějších obchodů roku 2015
TOP 10 těžebních gigantů podle tržeb
TOP 10 spotřebitelů uhlí