Total kupuje prodejce elektřiny Direct Energie

Pařížská centrála firmy Total. Foto: wikipedia.org

Francouzská energetická společnost Total hodlá koupit většinový podíl v prodejci elektrické energie Direct Energie. Díky obchodu v hodnotě 1,4 miliardy eur (přes 35 miliard Kč) se ve Francii stane po EDF druhým největším dodavatelem energií, uvedla agentura Reuters.

Společnost Total oznámila, že jedná o koupi kontrolního podílu 74,33 procenta při ceně 42 eur za akcii, což představuje zmíněných zhruba 1,4 miliardy. Po ukončení akvizice se Total bude ucházet o zbývající podíl v Direct Energie s nabídkou stejné ceny, která je o 30 procent vyšší, než na jaké v úterý uzavřely akcie firmy, a 24 procent nad průměrnou cenou v posledních třech měsících. Vedení Direct Energie nabídku schválilo a totéž doporučuje akcionářům.

Čtěte také:
Francie do roku 2025 uzavře 17 reaktorů
Francie nezavede daň pro uhelné elektrárny

Společnost Total vstoupila do maloobchodu energiemi v roce 2016 akvizicí belgické firmy Lampiris, která si ve Francii vybudovala klientelu. Nyní má na francouzském maloobchodním trhu 1,5 milionu zákazníků a s Direct Energie získá dalších 2,6 milionu. Total se chce stát předním hráčem energetického maloobchodu ve Francii i Belgii, do roku 2022 tam chce mít šest milionů, respektive jeden milion odběratelů.

Společnost Total patří mezi sedm tzv. „Supermajor“ nadnárodních ropných a plynárenských společností na světě. Její činnost pokrývá celý ropný a plynárenský řetězec činností, od průzkumu a výroby ropy a zemního plynu až po výrobu energie, přepravu, rafinaci, marketing a mezinárodní obchod s ropou, plynem a produkty z nich.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna