Transocean koupí provozovatele vrtných souprav

Společnost Transocean je především všeobecně zámá jako vlastník plovoucí vrtné plošiny Deepwater Horizon, která se potopila 22. dubna 2010. Foto: wikipedia.org US Coast Guard

Společnost Transocean, která je jedním z největších světových provozovatelů vrtných souprav, převezme za 9,1 miliardy norských korun norského rivala Songa Offshore. Dohoda je další z řady transakcí, které mění odvětví těžby ropy, a posílí pozici Transoceanu v oblasti těžby v obtížných klimatických podmínkách, jako je arktická oblast.

Songa je hlavním poskytovatelem vrtných služeb pro norskou ropnou společnost Statoil. Songa má se Statoilem dlouhodobý kontrakt na provoz čtyř ropných souprav, což dělá dohodu velmi atraktivní. Kniha objednávek firmy Transocean díky dohodě stoupne o 4,1 miliardy USD (91,3 miliardy Kč) na 14,3 miliardy USD.

Čtěte také:
Bez úlev Dánové Teslu nechtějí
Hongkong také zruší úlevy pro elektroauta

Akvizice se uskuteční z velké části v akciích a konvertibilních dluhopisech. Nabídka ohodnocuje jednu akcii firmy Songa na 133 korun, což ve srovnání s pondělní závěrečnou cenou akcií představuje prémii 39,7 procenta, uvedly firmy ve společném prohlášení. Včetně dluhu činí hodnota transakce 74 miliardy korun.

Je to (dohoda firmy Transocean) signálem, že jsme blízko dna trhu a lidé nečekají, že cena aktiv se ještě výrazně sníží,“ uvedl analytik Magnus Olsvik ze společnosti Swedbank. „Pro Transocean je to strategická akvizice,“ dodal.

Dohodu musí podpořit nejméně 90 procent akcionářů firmy Songa. Zatím s nabídkou souhlasilo zhruba 77 procent akcionářů. Největším akcionářem Songy je společnost Perestroika, vlastněná norským investorem Frederikem Wilhelmem Mohnem. Tato firma se po dokončení akvizice stane největším akcionářem Transoceanu s podílem zhruba 12 procent.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Rypadlo, které hrabe fazole
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu