Tripartita se konsolidačního plánu OKD nedočkala

Budova OKD. Foto: OKD

Vedení OKD své plány stále neodtajnilo. Foto: OKD

Těžební společnost OKD zatím nepředložila moravskoslezské krajské tripartitě konsolidační plán, který tripartita požadovala do konce března. Zprávu, kterou nyní finalizuje, musí předložit nejprve zástupcům vlády.

Předseda představenstva a generální ředitel OKD Dale Ekmark to uvedl v dopise, který zaslal předsedovi tripartity, vládnímu zmocněnci Jiřímu Ciencialovi.

Vlastníci OKD – společnosti NWR a AHG – finalizují konsolidační zprávu, se kterou v nejbližších dnech seznámí pověřené ministry a zástupce vlády České republiky. Pokud bude přijata, management těžařské společnosti OKD je připraven okamžitě informovat i všechny členy krajské tripartity o aktuálním stavu a navrhovaných opatřeních,” uvedl v dopise Ekmark. Termín, jejž stanovila tripartita, podle něj společnost nemůže upřednostnit, protože by zásadně porušila stanovenou časovou posloupnost.

Čtěte také:
Předložte konsolidační plán, vyzvala OKD tripartita
Mládek kritizuje Babiše kvůli OKD

Nedá se nic dělat, mrzí mě to, ale chápu to, musíme počkat,” komentoval to Cienciala. Tripartita chtěla konsolidační plán od OKD dřív, aby k němu mohla dát případné připomínky, než se jím budou zabývat ministři.

V konsolidačním plánu se má OKD jasně vyjádřit k budoucnosti a dalšímu směřování firmy. Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) minulý týden uvedl, že tripartita očekává, že v plánu bude uvedeno, kde firma v budoucnu plánuje těžbu, jaká v ní bude zaměstnanost a jakou má skutečnou představu o uzavírání dolů kvůli jejich nerentabilitě.

OKD je v existenčních problémech, hlavně kvůli klesajícím cenám uhlí. Těžba je pro firmu ztrátová i přes úsporná opatření. Kromě zaměstnanců OKD jsou ohrožena i místa tisíců lidí v navazujících profesích. V OKD nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Ministerstva práce a průmyslu chystají seznam opatření, jež mají pomoci propouštěným. K 1. červenci má z OKD odejít 345 lidí.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru u filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Další krok k těžbě ve vesmíru