Turecká elektrárna zřejmě položí českou firmu

Do potíží firmu dostala hlavně problémová stavba hnědouhelné elektrárny Yunus Emre společnosti Adularya v Turecku. Foto: wikipedia.org

Společnost Vítkovice Power Engineering (VPE), která je od loňska v úpadku, na sebe podala návrh na konkurz. Do potíží ji dostala problémová stavba hnědouhelné elektrárny Yunus Emre společnosti Adularya v Turecku.

VPE patří do strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka. Firma se zabývá hlavně výstavbou a dodávkami elektráren a patří k nejdůležitějším firmám skupiny. Nyní mají k 800 zaměstnanců. Věřitelé přihlásili u soudu pohledávky za více než 71 miliard korun, uvedl server idnes.cz.

Čtěte také:
Turecko souhlasí s prodejem elektrárny Adularya
Projekt turecké elektrárny by měl pokračovat

Společnost má do 14. srpna prodlouženou lhůtu na vypracování reorganizačního plánu. Insolvenční správce David Vandrovec minulý týden na schůzi věřitelů řekl, že předpokládá, že dlužník reorganizační plán předloží.

Členové představenstva Petr Krupa a Marián Knápek ale uvedli v oznámení, že bez finanční a faktické podpory investora, kterým měla být mateřská firma Vítkovice, a. s., není reálné, že by se insolvenci podařilo vyřešit reorganizací.

Mluvčí skupiny Eva Kijonková řekla, že vedení skupiny v tuto chvíli nemá informace, co k takovému kroku dva členy představenstva VPE vedlo. „Situaci sledujeme a detailněji se vyjádříme, jakmile budeme mít více informací k postupu představenstva VPE,“ uvedla Kijonková.

Ve skupině VMG je přes 20 firem, které mají dohromady téměř 4 000 zaměstnanců. Do finančních potíží a úpadku se kromě VPE dostaly ještě Vítkovice Gearworks, Vítkovice Envi a Vítkovice Revmont.

Mohlo by vás zajímat:
Po bagrech zůstaly mokřady a čistá voda
Ze starého lomu je špičkové golfové hřiště
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu