Doba čtení:2 m, 4 s
Bývalý polský premiér Donald Tusk uvedl, že ze strategického hlediska je ochota Německa pokračovat v energetické spolupráci s Ruskem velkým problémem. Foto: wikipedia.org

Bývalý polský premiér a předseda Evropské rady Donald Tusk tvrdě zkritizoval rozhodnutí odstupující německé vlády o výstavbě plynovodu Nord Stream 2, který spojuje Německo s Ruskem. Podle Tuska šlo o největší chybu končící kancléřky Angely Merkelové.

„Angela Merkelová byla bezmocná proti lobbistické síle německých podnikatelů. Přiznala to během jednoho z našich rozhovorů. Z hlediska zájmů Evropské unie je Nord Stream 2 špatný projekt,“ citoval server Euractiv.com Tuskova slova z konference o budoucnosti Evropy, která se uskutečnila v polském Gdaňsku.

Čtěte také:
Analýza: Přechod z uhlí na plyn nedává smysl
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Tusk také veřejně jmenoval členské státy, které neměly zájem „vytvořit společnou opozici proti výstavbě Nord Stream 2“ v Evropské radě: Nizozemsko, Rakousko a Maďarsko. Rovněž Česko zdůraznilo svou neutralitu v tomto konfliktu, uvedl Tusk.

Ze strategického hlediska je podle Tuska ochota Německa pokračovat v energetické spolupráci s Ruskem velkým problémem. „Udělal jsem vše pro to, aby Evropská unie byla nezávislá na dodávkách ruského plynu. Například vytvořením energetické unie, což je mechanismus společných nákupů plynu,“ vysvětlil Tusk

Strategie energetické unie je projektem Evropské komise, jehož cílem je transformovat evropské zásobování energií. Byla zahájena v únoru 2015 z iniciativy Donalda Tuska, který byl v té době polským premiérem, a jejím cílem je zajistit bezpečnou, udržitelnou, konkurenceschopnou a cenově dostupnou energii pro země EU ve střední a východní Evropě.

Kritika závislosti na ruském plynu sílí na řadě míst

Kritika proti Nord Stream 2 sílí i ve Spojených státech, kde by mohly být proti projektu plynovodu schváleny nové sankce. Již dříve v listopadu republikánský senátor Jim Risch, vysoce postavený člen výboru pro zahraniční vztahy, uvedl, že Kongres „bude i nadále prosazovat legislativu, která chrání naše spojence a zájmy v Evropě a zároveň čelí zhoubným vlivovým projektům Kremlu“.

Kritika sílí i v Evropské unii, včetně Německa, kde se nová středolevá koalice chystá převzít vládu. Stefan Meister z německého think tanku DGAP varoval, že „Berlín podporuje projekt, který poškodí jeho důvěryhodnost“, zatímco Daniel Gros z bruselského CEPS argumentoval podobně: „Německá vláda by proto měla přestat tento projekt obhajovat a Evropa by si měla vytvořit vlastní doplňkovou strategickou zásobu plynu. Všichni pak mohou na tento plynovod na dně Baltského moře zapomenout“.

V minulých dnech přijala německá síťová agentura Bundesnetzagentur rozhodnutí o dočasném pozastavení procesu certifikace plynovodu Nord Stream 2.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa