Doba čtení:3 m, 1 s
Kdo rychle dává, dvakrát dává, proto posíláme polovinu z první dodávky do regionů, kde působíme. Komentoval pomoc Sev.en Energy regionům CEO skupiny Luboš Pavlas. Foto: Sev.en Energy

Všem svým zaměstnancům a jejich rodinným příslušníkům daruje Pavel Tykač ochranné respirátory nakoupené v Číně. Jedná se o čtyřvrstvou obličejovou masku, která splňuje normu filtrační třídy N95 s účinností ochrany 95 % a více. Odpovídá třídě FFP2, tedy té nejvyšší, kterou lze aktuálně v komerčním prostředí pořídit. Maska v sobě spojuje funkci roušky a respirátoru – chrání před nákazou nositele i jeho okolí. Filtry dané třídy jsou doporučeny Světovou zdravotnickou organizací jako možná ochrana proti nákaze Covid-19. Polovinu z první zásilky daruje Pavel Tykač také regionům, kde podniká.

Aktuálně jsou zaměstnanci skupiny průběžně zásobováni ochrannými prostředky, jako jsou roušky, rukavice či dezinfekční gely. Zakoupené masky zajistí všem zaměstnancům na všech lokalitách strategickou zásobu pro případ zhoršení situace a nutnosti zachování provozu prvků kritické infrastruktury a zajištění dodávek uhlí, elektřiny a tepla. Každý zaměstnanec navíc dostane čtyři kusy pro své rodinné příslušníky.

Čtěte také:
Tykač: Konec uhlí ano, ale s rozumem
ČEZ: Nejvýhodnější je Počerady prodat Tykačovi

Z první dodávky bylo také vyčleněno třicet tisíc kusů, které skupina nabídla regionům, kde působí. „Prioritou pro nás je samozřejmě ochránit naše zaměstnance. Protože se ale našemu akcionáři podařilo získat respirátorů dostatečné množství a je předpoklad, že další ochranné pomůcky do skupiny ještě dokoupíme, rozhodli jsme se o část z nich rozdělit. Kdo rychle dává, dvakrát dává, proto posíláme polovinu z první dodávky do regionů, kde působíme. V Ústeckém kraji jsme se dohodli na podpoře praktických lékařů – ti jsou na tom podle nás v tuto chvíli nejhůře. Fungují přesto, že často žádné ochranné pomůcky nemají, nebo jen velmi malou zásobu,“ komentoval pomoc Sev.en Energy regionům CEO skupiny Luboš Pavlas.

„V současné situaci potřebujeme každý respirátor, každou roušku. Pomoc od Sev.en Energy  přišla více než vhod. Jsme schopni zajistit ochranné pomůcky pro zdravotnický personál v nemocnicích, pro policisty, hasiče a záchranáře. Na praktické lékaře, kteří jsou stejně tak důležití a ohrožení, se ale zatím nedostává. Celou zásilku respirátorů, které jsme nyní dostali, proto rozdělíme právě mezi ně,“ doplnil Martin Klika, náměstek hejtmana Ústeckého kraje a člen krizového štábu kraje, který rozdělení deseti tisíc respirátorů v rámci kraje koordinuje.

Respirátory dostanou také obce v okolí elektrárny Chvaletice. Ty je využijí jak pro své ordinující praktické lékaře, tak pro seniory, dobrovolné hasiče a další obyvatele obcí, kteří zatím nejsou vybaveni. Pět tisíc respirátorů putovalo prostřednictvím místních tepláren také do Kladna a Zlína: „Velmi si cením dlouhodobě výborné spolupráce a za respirátory patří firmě velké poděkování. Rozdělíme je mezi ty v první linii, kterým se ochranných pomůcek nedostává. Myslím tím především lékaře a ostatní personál zdravotnických zařízení včetně praktických lékařů, stomatologů a ostatních ambulantních ordinací, pracovníky v lékárnách, v sociálních službách a samozřejmě ve školkách, které máme v provozu,“ ocenil dar také primátor Kladna Dan Jiránek. Poděkování patří rovněž partnerům skupiny Sev.en Energy skupině China Huaneng Group, která pomohla Pavlu Tykačovi dodávku masek zajistit.

Skupina Sev.en Energy je významným hráčem na energetickém trhu v České republice. Ve svém portfoliu má už nyní dvě teplárny v Kladně a Zlínu, elektrárnu Chvaletice a dva uhelné lomy ČSA a Vršany na severu Čech. Do veřejných rozpočtů ročně odvádí až pět miliard korun. „Jsme ale také partnery regionů, kde působíme. Dobrovolně nad rámec odvodů do veřejných rozpočtů podporujeme regiony každoročně více než osmdesáti miliony korun,“ uzavřel Luboš Pavlas.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Sen každého kluka z pískoviště
V lomu našli pravěký strom starý 20 milionů let
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu