Podle majitele skupiny Sev.en a fotbalové Slavie Pavla Tykače se v evropské energetice odehrává katastrofa. Odpověď na otázku, co se bude dít v případě, až začnou uhelné elektrárny prodělávat, musí dát vláda. Tykač to řekl v podcastu Agenda na serveru Seznam Zprávy.
Miliardář rovněž vysvětlil, proč by o termínu ukončení využívání uhlí měli rozhodnout politici. „Za sebe můžu mluvit jenom jako soukromý vlastník: Jsem připraven uhlí provozovat, pokud na tom nebudu evidentně prodělávat. A potřebuji se zeptat vlády, jak to vnímá ona v okamžiku, kdy už to nedává komerční smysl. Upřímně, naše strategie teď je počkat na novou vládu a na to, jestli od ní odpovědi dostaneme. Když dostaneme stejně vyhýbavé odpovědi jako od předchozího pana ministra průmyslu, tak se podle toho zařídíme. Jestli vláda řekne, že to chce jinak, tak se o tom s ní budeme bavit. Na nás je, abychom po sobě uklidili a zachovali se slušně k zaměstnancům, k našim nemovitostem a jejich okolí,“ popsal Tykač.
Jeho skupina letos na jaře oznámila, že z ekonomických důvodů zvažuje zavření svých uhelných elektráren Počerady a Chvaletice již na jaře příštího roku. Zatím ale podle Tykače nechá zatím obě elektrárny v provozu. Od jara se poněkud zlepšil poměr cen elektřiny a povolenek, takže elektrárnám nehrozí výrazná ztráta už napřesrok.
„Zavřít elektrárnu není jako zavřít hospodu na Žižkově. Když zavíráte kritickou infrastrukturu, je namístě zeptat se státu, jestli má jasno, zda ty elektrárny potřebuje, nebo ne,“ uvedl. Od současných politiků prý jednoznačnou odpověď nedostal.
Tykač upozornil na fakt, že zdroje, které mají uhlí nahradit, jsou zatím pouze na papíře. „Já jsem ten superkritický scénář viděl. Problém je v jeho vstupních parametrech. Počítá s elektrárnami, které v tuto chvíli neexistují, ani na ně neexistují stavební povolení. Ten materiál vznikal na základě dotazníkového šetření mezi účastníky trhu, kteří tam mohou napsat v podstatě, co chtějí. Záleží, jestli věříte, že v Česku bude 11 300 MW ve fotovoltaice, že tu bude v roce 2035 stát malý modulární reaktor, že v Německu včas vznikne asi 15 nových plynových elektráren,“ vysvětlil své obavy majitel skupiny Sev.en, podle jehož zkušeností se výstavba nových zdrojů neobejde bez problémů.
Tykačova skupina se zatím nehrne do výstavby paroplynového zdroje. „V tuto chvíli se ani neblížíme myšlence, že se v Počeradech bude stavět nějaká plynovka. My se dnes cítíme spíš jako zahraniční společnost, 95 nebo 99 procent volných peněz investujeme v zahraničí – tam, kde to dává smysl. K tomu, aby se tady postavil nový zdroj, bude potřeba veřejná podpora. K té bude potřeba notifikace z Bruselu, její získání bude trvat několik let. My řešíme investice tady a teď, toto je pro nás vzdálené. Díváme se na spousty příležitostí. Je mi ve skutečnosti jedno, jestli stavět novou elektrárnu v Počeradech, nebo na Filipínách. Budu se na to dívat čistě očima peněz a bezpečnosti investice,“ popsal svou strategii Tykač.
Podle něj je trend k obnovitelným zdrojům logický. „Problém Evropy je, že se z nich stalo náboženství, ideologie, o které se nesmí diskutovat. Z těch velkolepých plánů, které Evropa má, se něco uskuteční, něco ne, něco se podle mě ani technicky stát nemůže. A myslím, že to narazí na peníze mnohem víc, než si všichni myslí. Jestli chceme udržet sociální blahobyt, podporovat Ukrajinu, budovat silnou armádu a investovat do boje s klimatickou změnou, tak mi to nějak nevychází s vyrovnanými rozpočty,“ upozornil byznysmen s tím, že z investorského pohledu nedává počínání Evropy smysl.
„Jako investor v energetice vidím katastrofu Evropy, kde se vypíná jeden řiditelný zdroj za druhým, ale staví se jen neřiditelné zdroje. Vidím vratkost sítě, vidím, jak se v jednotlivých hodinách dne dramaticky, v řádu stovek procent, liší ceny v Česku a v Německu, v Česku a v Maďarsku, v Česku a na Balkáně. Upřímně řečeno si neumím představit, jak bude soustava fungovat bez našich 2000 MW. Ale jak říkám, není to na mně. Jestli vláda chce uvěřit tomu, že elektřiny bude dost, můžu si o tom myslet svoje, ale nemám v tom žádnou rozhodovací pozici,“ řekl Tykač.