U Litvínova by mohl kotvit skutečný koráb

jezero most_compressed

Ve fiktivním doku u Litvínova na Mostecku by mohl stát skutečný koráb. Foto: mosteckejezero.cz

Občanské sdružení Moře klidu pokračuje ve své snaze vytvořit z krajiny po těžbě uhlí fiktivní mořskou krajinu. Po marině u Duchcova na Teplicku a majáku u Strupčic na Chomutovsku má ve fiktivním doku u Litvínova na Mostecku stát skutečný koráb.

Hnědouhelné jámy už se vodou postupně zaplňují. U Chabařovic na Ústecku se mohou od loňska lidé koupat v jezeře Milada, nedaleko Mostu se připravuje otevření jezera Most.

Čtěte také:
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu
Stát asi převede pozemky u rekultivačních jezer

Proti jezerům nic nemáme. Jako dobrý příklad může sloužit oblast lužických jezer v Německu, kde jsou ale propojena. Tady jsou zatím ojedinělá, navíc jsou slyšet zprávy o nedostatku vody. Proto sdružení přichází s údernou myšlenkou jámy propojit po celém území geologického ložiska a napustit je vodou z Baltu, protože je alespoň trochu slaná a Čechy by konečně měly moře,“ popsal ČTK Jan Plíšek z občanského sdružení.

V krajině, která se rozkládá pod Krušnými horami od Kadaně po Teplice, vznikly zatím dvě stavby. Námořní přístav na Liptické vyhlídce u Duchcova se otevřel v září 2014. Šířka mola je 1,5 metru. Náklady na stavbu činily zhruba 100 tisíc korun.

Na maják s ochozem ve Strupčicích mohli lidé vystoupat poprvé v červenci 2012. Vysoký je šest metrů, stavba trvala deset dnů, náklady činily 120 tisíc korun. Vždy je to o zástupcích samospráv, pokud jsou osvícení a pochopí myšlenku, vše jde dobře. Teď máme v plánu další velkou stavbu, ale podrobnosti nemůžu zatím prozradit, protože řešíme pozemek,“ uvedl Plíšek.

Na jakémsi vnitrozemském moři by mohly být umístěny dvě lodě. Převoz korábu ze středních Čech k Litvínovu plánuje sdružení už letos.

Mohlo by vás zajímat:
Miladu pravidelně testují otužilci
iUHLI.tv: Sever Čech bude zásobárnou vody
Jezero Most bude rájem pro rybáře