Účet za Paskov a Lazy: Až sto milionů eur

Doba čtení:1 m, 17 s

okd-dl-paskov

Hrozba uzavření se kromě dolu Paskov týká i dolu Lazy. Jejich plánované uzavření by mohlo těžební společnost New World Resources (NWR), která je vlastníkem černouhelné firmy OKD, stát až sto milionů eur, v přepočtu více než 2,7 miliardy korun.

„Očekáváme náklady na uzavření dolů a restrukturalizaci zaměstnanců v souvislosti s uzavřením dolů Paskov a Lazy. Tyto kroky je za současných tržních podmínek a bez podpory dalších zainteresovaných stran nutno považovat za nevyhnutelné,“ uvedl mluvčí NWR Radek Němeček. To v praxi znamená, že pokud společnost OKD nedostane finanční injekci, obě šachty budou muset ukončit činnost.

Čtěte také:
NWR prý nadhodnotila zásoby uhlí
Miliardář Krůpa chce vydělat na NWR

A výraznou finanční injekci pro NWR očekávat nelze. Investoři se při současných nízkých cenách uhlí do rizikového obchodu nepohrnou a česká vláda dopředu deklarovala, že se na podobných krocích podílet nehodlá.

OKD navíc brzy mohou dojít peníze. Navzdory tomu, že výrazně snížila náklady na těžbu. „Přesto, že se podařilo snížit provozní a režijní náklady o 42 procent, je cash flow negativní a za uvedených podmínek by mohl zůstat negativní po dobu několika let,“ přiblížil situaci ve firmě Němeček s tím, že situaci chce NWR řešit refinancováním úvěru.

Pokud se nepodaří případné investory přesvědčit, může se stát, že společnost OKD zamíří do konkurzu už v roce 2016. Právě tento fakt by mohl vést k předčasnému propouštění a dalším problémům nejen na Karvinsku, ale i jinde v kraji.

Mohlo by vás zajímat:
Bude Polsko šancí pro české horníky?
Horníci už NWR nevěří, vláda jim pomůže
Bakala: žralok pravdy a lásky