Doba čtení:1 m, 17 s
Jaderná elektrárna Temelín. Foto: ČEZ

Páteční neplánované úplné odstavení jaderné elektrárny Temelín a uhelné elektrárny Chvaletice, kvůli kterému muselo Česko patnáct hodin dovážet elektřinu ze zahraničí, vyjde na 71 milionů korun. Větší část zaplatí ČEZ. Napsal server E15.cz.

„Společnost ČEPS nebudou páteční problémy stát v konečném důsledku nic. Vše zaplatí ten, kdo způsobil odchylku,“ sdělila serveru iUHLI.cz mluvčí provozovatele tuzemské přenosové soustavy Barbora Peterová.

Pro ČEZ nebude účet za nákup elektřiny ze zahraničí příliš významnou ztrátou. „Podstatnější bude pro ČEZ ztráta na marži, protože jaderné elektrárny jsou nejekonomičtějším zdrojem. Tu je ale předčasné vyčíslovat, protože odstávka ještě neskončila,“ řekla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

Čtěte také: Když v Německu zafouká, Česku hrozí blackout

ČEZ musel kvůli odstávce Temelína zprovoznit paroplynovou elektrárnu Počerady s výkonem 840 megawattů, což pokrylo většinu z výpadku temelínských 1024 megawattů. „Počerady jsme použili jako záložní zdroj pro udržení bezpečných dodávek elektřiny a pro minimalizaci nákladů na odchylku,“ dodala Půlpánová. Cena za odchylku v pátek dosáhla 355 eur (asi 9623 korun) za nedodanou megawatthodinu, běžně to bývá až čtyřikrát méně.

Temelín i Chvaletice, které patří společnosti Severní energetická, provoz částečné obnovily. Temelín začal dodávat elektřinu do sítě po půlnoci na pondělí, kdy po deseti dnech skončila odstávka prvního bloku způsobená závadou. Druhý blok, který byl kvůli závadě neplánovaně odstaven v noci na pátek, by měl dodávku elektřiny obnovit příští týden.

Mohlo by vás zajímat:
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!
Ve Chvaleticích už jedou oba bloky
Rekonstrukce Chvaletic bude stát 2,6 miliardy