Doba čtení:3 m, 7 s
Karlovarskému kraji budou s transformací uhelného regionu pomáhat i poradci z Evropské unie. Foto Jana Mračková Vildumetzová

Jana Mračková Vildumetzová opustí z důvodu těhotenství post hejtmanky Karlovarského kraje, ale v Uhelné komisi zůstane. Podle ní se ve střednědobém horizontu republika bez uhlí neobejde.

Z výroků hejtmanky Karlovarského kraje je zřejmé, že zatím nikdo netuší, na kolik reálně přijde republiku ukončení používání uhlí. Sama se v Uhelné komisi chce věnovat hlavně sociálním a ekonomickým dopadům uhelného exitu České republiky.

Čtěte také:
Přeměně Karlovarského kraje pomůže EU
Vláda podpoří polygon na bývalé výsypce

Jak rychle se uhelné regiony dokážou vyrovnat s tím, že se v nich přestane těžit?

Vzhledem k tomu, že se to týká regionů, které jsou již nyní strukturálně postižené, mají řadu socioekonomických problémů a ve všech ukazatelích zaostávají za zbytkem republiky, musí jít o dlouhodobý, velmi dobře plánovaný a řízený proces. Konkrétní časové hledisko nelze v tuto chvíli s určitostí stanovit. V rámci Uhelné komise byly ustanoveny pracovní skupiny, jejichž výstupem bude mimo jiné stanovení harmonogramu útlumu využití uhlí a realistického budoucího vývoje se zaměřením na zdroje a využití uhlí. Současně budou stanoveny různé alternativy postupu včetně analýz dopadů.

Má nyní stát a kraje již skutečnou představu o tom, kolik transformace těžebních oblastí bude stát?

Uhelná komise se začala scházet nedávno, a abychom získali odpověď na tuto otázku, bude nutné realizovat rozsáhlé analýzy a získat data ze samotných regionů. Půjde řádově o miliardy korun.

Uhelná komise má navrhnout termín odchodu od uhlí, alespoň se to očekává. Je pro Česko reálné přestat uhlí používat?

V krátkodobém a střednědobém horizontu určitě ne, ale je jistě možné snížit poměr uhelné energetiky.

Ohlásila jste, že opustíte funkci hejtmanky, protože jste těhotná. Práce Uhelné komise se budete účastnit i nadále, nebo na ni také chcete rezignovat?

Jedná se o natolik zásadní problematiku, že pokud mi to zdraví a stav dovolí, mám v plánu zůstat členkou Uhelné komise, navíc jsem společně s Davidem Koppitzem z Ministerstva pro místní rozvoj ve vedení jedné ze tří pracovních skupin, které v rámci Uhelné komise řeší jednotlivé problematiky. Jde konkrétně o pracovní skupinu zaměřenou na identifikací sociálních a ekonomických dopadů. Chci tak našemu regionu i nadále aktivně pomáhat.

Ostatně, kromě programu Restart se Karlovarský kraj dostal i do podpůrného programu EU na přeměnu těžebních regionů…

Náš kraj se stal jedním ze šesti uhelných regionů EU, kterému se podařilo získat podporu Evropské komise, konkrétně získáme pomoc expertní skupiny Evropské komise. Tým bude dva roky pomáhat při řešení hospodářských problémů souvisejících s postupným útlumem těžby a přechodem na nové zdroje energie. Jako další byly vybrány oblasti k transformaci v Rumunsku, Řecku, Španělsku, Polsku a Irsku. O technickou pomoc se ucházelo celkem 41 regionů z celé Evropské unie. O výběru jednotlivých oblastí rozhodla kvalita zpracovaných podkladů, které jednotlivé kraje do Bruselu odeslaly. Je to pro kraj obrovský úspěch a velká šance.

Karlovarský kraj při podání žádosti podpořila vláda, Ministerstvo pro místní rozvoj, dále například společnost Sokolovská uhelná., město Sokolov, Krajská hospodářská komora a tak dále. Současně svou podporu vyjádřil i Ústecký a Moravskoslezský kraj.

Čemu se budou poradci z Unie věnovat především?

Šestičlenná expertní skupina bude pomáhat s přípravou projektů, ale i s tím, kde bychom mohli získat finanční zdroje. Kraj má řadu strategických projektů, které předkládá v rámci Restartu, a ty jsou spojené s útlumem těžby. Musíme se ale zaměřit také na řešení energetiky a dodávky tepla, rozvoj průmyslových zón a tvorbu kvalifikovaných pracovních míst. Máme zásobník projektů, s nimiž experty seznámíme a na tvorbě dalších projektů budeme spolupracovat. Žadatelem o finance by mohl být kraj, město či soukromý subjekt, ale to bude ještě věc k jednání.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa